Foto: WAM

V minulosti sa robili pozoruhodné experimenty.

Podobných nálezov už boli desiatky. Tento jeden je ale považovaný za najstaršiu správu vo fľaši, ktorú sa kedy z mora podarilo zachrániť. Pochádza z roku 1886 a aj dnes, po viac ako 135 rokoch, ľudstvo fascinuje. Rovnako, ako otázky, ktoré obsahuje.

V roku 2018 sa podarilo na pláži na západe Austrálie objaviť v piesku zakopanú starú fľašu. Tá prekvapivo obsahovala správu z roku 1886, píše web Science Alert.

Nájdený poklad pochádzal z experimentu

Fľašu našla v januári 2018 Tonya Illman na pláži na ostrove Wedge, len 50 metrov od pobrežia a hlbokej vody. Stará a napoly v piesku zahrabaná fľaška ginu so správou vo vnútri ju, asi akoby aj iného nálezcu, nesmierne zaujala. Prekvapivé pritom je, že aj keď fľaši chýbal korok, obsah bol viac-menej nepoškodený. Čo správa vo fľaši obsahovala?

Ilustračná foto: Unsplash (Scott Van Hoy)

Ako ukazuje dátum, v mori sa táto „časová schránka“ plavila viac ako storočie a dokázala sa dostať až 950 kilometrov od miesta, kde ju niekto z posádky lode v Indickom oceáne vyhodil. No aj keď sa núka, že správa bola volaním o pomoc, nie je tomu tak. Správa vo fľaši je totiž jedným z výsledkov nemeckého experimentu, ktorý prebiehal v roku 1864 až 1933 a mapoval oceánske prúdy, píše Science Alert.

Práve v období týchto rokov boli do morí a oceánov vhodené tisícky fliaš, pričom každá z nich obsahovala útržok papiera s dátumom, presnými súradnicami, kde sa loď v čase vyhodenia fľaše do vody nachádzala, názov lode, jej domovský prístav a aj trasu, po ktorej sa plavila.

Nálezca fľaše mal informovať Nemcov

Na druhej strane odkazu bol vytlačený dotazník, ktorý mal ten, kto odkaz na pevnine nájde, vyplniť. V dotazníku bolo potrebné uviesť, kedy a kde bol predmet nájdený a následne papierik poslať späť do Nemeckého námorného observatória (NNO) v Hamburgu alebo na najbližší nemecký konzulát.

Foto: WAM

Samozrejme, za viac než storočia bol atrament na správe už podstatne vyblednutý a zmytý, no nálezkyňa artefaktu mala šikovného manžela, ktorý sa pustil do reštaurovania odkazu.

Vďaka jeho precíznym schopnostiam sa Kymovi Illmanovi podarilo opraviť niektoré údaje na odkaze. Z tých je zrejmé, že fľaša bola do mora vhodená 12. júna 1886 z lode, ktoré sa plavila po trase Cardiff – Makassar. Meno lode bolo pravdepodobne Paula. Domovským prístavom lode bol Elsfelth a kapitánom niekto, koho meno začínalo na písmeno D.

Vyhodili ich tisícky, našlo sa „len“ 663

Aby si bola manželská dvojica istá nálezom, odniesli ho na ďalšie skúmanie do Western Australian Museum (WAM). Tamojší experti potvrdili, že skutočne nejde o falzifikát a fľaša naozaj pochádza zo spomínaného obdobia i lode. To najpozoruhodnejšie prekvapenie však prišlo po tom, čo WAM kontaktovalo vedcov v Nemecku.

Foto: WAM

„Je neuveriteľné, že pri archívnom skúmaní v Nemecku bol nájdený pôvodný Meteorologický vestník lode Paula a kapitán dokonca urobil záznam 12. júna 1886, v ktorom je zaznamenané odhodenie fľaše cez palubu. Dátum a súradnice presne zodpovedajú tým, ktoré sú uvedené v správe vo fľaši,“ potvrdil Ross Anderson, kurátor námornej archeológie vo WAM v roku 2018.

Z tisícok fliaš, ktoré boli v období rokov 1864 až 1933 vyhodené z nemeckých lodí v rámci experimentu, sa podarilo doposiaľ objaviť „len“ 663. Táto správa je dokonca najstaršou doposiaľ nájdenou správou vo fľaši z tohto experimentu. Predchádzajúcou najstaršou nájdenou správou bol podobný odkaz starý 108 rokov a 138 dní. Fľašu vtedy našli pri pobreží Veľkej Británie.

Najstaršia správa vo fľaši, ktorú našli len pred tromi rokmi v Austrálii, je vystavená vo WAM.

Uložiť článok

Najnovšie články