Foto: Pexels.com

Aj taká krajina ako Rumunsko ukrýva množstvo zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Toto je niekoľko z nich.

V severnej časti Balkánskeho polostrova leží krajina, ktorá je pre mnohých Slovákov stále zabudnutým rajom. Rumunsko je v tomto regióne zatienené cestovným ruchom v susednom Bulharsku, Chorvátskom na opačnej strane polostrova či Gréckom na jeho samotnom juhu. Táto krajina však ponúka všetko, čo by našinec, na dovolenke v európskej krajine, hľadal. Krásnu prírodu, unikátne historické pamiatky i relax na slnečnom pobreží Čierneho mora. Týchto 10 rumunských lokalít vás možno presvedčí, aby ste ešte prehodnotili tohtoročnú last-minute dovolenku. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Drakulov hrad v Rumunsku

Azda každému napadne pri spomenutí Rumunska, Drakula. Či už myslíte na slávnu literárnu postavu Brama Stokera, alebo skutočnú historickú osobnosť menom Vlad III., hrad Bran vo vás tieto myšlienky ešte znásobí. Bran, ktorý stojí na historickej hranici Transylvánie a Valašska bol totiž inšpiráciou pre domov Drakulu zo slávneho románu a Vladovi III. síce nepatril, no časť svojho života tu predsa len pôsobil. Hrad Bran však neláka len na slávne legendy, ale i na vlastnú „vizáž. Patrí medzi najkrajšie celej krajiny.

Bran Castle (Dracula castle), Bran, Transylvania, Romania
Bran (Dracula's) Castle

Transfagarasan

Ak vás uchvátili horské cestné priesmyky európskych Alpách, potom vás rumunský Transfagarasan dostane na kolená. Cesta sveta, ako tento horský priesmyk v Rumunsku nazývajú, totiž patrí medzi najkrajšie horské cesty na celej planéte. 169 km zo Sibiu do Pitesti naprieč Karpatským oblúkom, je unikátnym zážitkom nielen pred odvážnejších šoférov, ale najmä spolujazdcov, ktorí si môžu dosýta užiť pohľady na rumunské veľhory. Najvyšším bodom Transfagarasanu je totiž sedlo v nadmorskej výške presahujúcej 2000 metrov. Viac o tejto úžasnej ceste sa dočítate v našom staršom článku.

Transfagarasan
transfagarasan

Salina Turda

Ak ste boli v poľskej soľnej bani Wieliczka, potom viete, akú krásu takýto podzemný priestor ponúka. S rumunskou bývalou soľnou baňou Salina Turda sa však môže porovnávať len ťažko. Krajina vrazila do bývalej bane nemalé finančné investície, no vyplatilo sa. Salina Turda je dnes unikátnym a moderným priestorom, ktorý patrí medzi najkrajšie podzemné miesta našej planéty. Viac o tomto zaujímavom mieste sa dočítate v našom staršom článku.

Salina Turda / Romania
Salina Turda

Vodopád Bigar

V národnom parku Cheile Nerei-Beușnița (ktorý je sám o sebe obrovským lákadlom turistov) na juhozápade krajiny pri hraniciach so Srbskom, nájdete unikátny vodopád Bigar, ktorý je často zaraďovaný medzi najunikátnejšie na svete. Voda z vodopádu Bigar totiž netečie tak, ako sme zvyknutí. Hlavný prúd sa na zaoblenej a machom posiatej skale na vrchole vodopádu rozdeľuje na veľké množstvo malých prúdov, čo vytvára magickú atmosféru. Veď posúďte sami, videli ste na Slovensku niečo podobné?

Bigar-Waterfall-Romania1
Bigar Cascade Falls | Unique Waterfalls Around the World

Hunedoara

Jedným z najznámejších hradov Rumunska je celkom určite vyššie spomínaný Bran, no ak hľadáme ten najkrajší, potom ním s najväčšou pravdepodobnosťou bude hrad Hunedoara. Ten patrí k najväčším v celej Európe a nachádza sa i v rebríčku 7 divov Rumunska (podľa časopisu The Epoch Times). I tento gotický hrad v Transylvánii sa spája s postavou Vlada III. (Drakulu). Podľa legendy tu bol totiž Vlad III. až 7 rokov väznený Jánom Huňadym.

Hunedoara
Castle Courtyard

Delta Dunaja

Pre nadšencov prírody a všetkých živých tvorov na Zemi je delta Dunaja hotovým rajom. Dunaj sa do Čierneho mora vlieva v severnej časti rumunského pobrežia. Delta Dunaja je druhou najväčšou európskou deltou (po Volge) a miestom, kde môžete pozorovať celkom 23 rôznych ekosystémov. V nich spoločne nažíva viac ako 1200 druhov rastlín, 300 druhov vtákov a 45 druhov rýb. Delta Dunaja je oázou riečneho života, ktorý vás určite očarí.

aerial Danube Delta Daniel Petrescu_tcm9-231429
Pelican in the Danube Delta

Priehrada Vidraru

Priehrada Vidraru ponúka návštevníkom hneď niekoľko rôznych zaujímavých atrakcií. Prvou z nich je samotný 166 metrov vysoký priehradný múr, ktorý medzi pohoriami Frunţii a Ghiţu vytvára veľmi zaujímavú scenériu. Ďalšou „atrakciou“ je samotné jazero Vidraru, kde nájdete veľké množstvo kempov i súkromných zátok na relax, či noc v prírode. Pre odvážnych je tu i možnosť skočiť si z priehradného múru bungee jumping, čo je trošku v kontraste s touto, pokojným dojmom pôsobiacou, lokalitou.

Vidraru dam - Romania
nature

Palác parlamentu Rumunska

Hlavné mesto Rumunska, Bukurešť, sa môže pýšiť druhou najväčšou administratívnou budovou na celom svete (po americkom Pentagone). Palác parlamentu je obdivuhodnou, no i poriadne kontroverznou stavbou, ktorá symbolizuje prehnité vedenie Rumunskej socialistickej republiky za čias prezidenta menom Nicolae Ceaușescu. Pre obrovskú a neuveriteľne nákladnú stavbu padlo niekoľko obytných blokov a dokonca i časť historického centra Bukurešti. Stavbu Ceaușesco financoval z úverov zo západu a vlastnú krajinu tak pripravil o obrovské finančné injekcie. Symbol totality Rumunska rozhodne stojí nielen za pohľad zvonka, ale i za prehliadku honosných vnútorných priestorov.

Foto: interez.sk
Foto: interez.sk

Rumunský Národný park Bucegi

V centrálnej časti Rumunska leží národný park Bucegi. Pre nadšencov horskej turistiky a prírodných zaujímavostí je to ideálne miesto na nekonečné potulky lesmi a horskými hrebeňmi. Bucegi ponúka viac ako 15 vrcholov týčiacich sa nad 2000 m, nespočet vodopádov, jaskýň, skalných útvarov a dolín ukrývajúcich viac ako 3500 rôznych druhov živočíchov. Bucegi však nie je rajom len pre nadšencov pešej turistiky. Na svoje si prídu i cyklisti či horolezci.

Caraiman Chalet (Bucegi Mountains)
Parc Naturel Du Bucegi

Pláže Čierneho mora

Rumunsko síce nepatrí medzi popredné prímorské letoviská Európy, no práve to môže byť obrovskou výhodou. O to menej nekonečných hotelových rezortov a preplnených pláží tu totiž nájdete. Na 250 km dlhom pobreží Rumunska samozrejme nájdete i nejaké tie hotely, no v kontraste s nimi, môžete navštíviť desiatky malých prímorských dedín, súkromných pláží a zátok, kde je masový turistický ruch neznámym pojmom. Ak sa vám práve táto predstava pozdáva, potom je Rumunsko pre vás ako stvorené.

Costinesti, Constanta, Romania
Morning rays

Rumunsko je od slovenských hraníc vzdialené len 270 km (Košice – Oradea), a preto je jednoducho dostupné i autom. Lacno sa však do tejto krajiny dostanete i letecky. Nízkonákladové letecké spoločnosti totiž ponúkajú linky do centra Sedmohradska (Kluž od 39 €) či samotnej Bukurešti od 38 €

Pozri aj: Chrámy v oblakoch či najdlhší kaňon Európy. 10 miest, ktoré by ste nemali pri návšteve Grécka vynechať

Uložiť článok

Najnovšie články