Foto: CC Soviet Authorities

Slonia noha v Černobyle je pravdepodobne najnebezpečnejšia rádioaktívna hmota, aká na svete existuje.

Je to monštrum, ktoré sa zrodilo v hĺbke ruín reaktora. Po výbuchu v jadrovej elektrárni v Černobyle, kedy došlo k prehriatiu a následnej explózii reaktora, sa urán, grafit, piesok a cement “zliali” dokopy a vytvorili niečo, čomu hovoríme Slonia noha. Názov si táto zmes vyslúžila pre svoj zvráskavený povrch, informuje portál IFLScience

Celá táto nesmierne rádioaktívna hmota bola nájdená šesť mesiacov po výbuchu v ruinách reaktora. Meria viac ako dva metre a váži stovky ton.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Thaddeus Strode 💀🌗🌊 (@thaddeusstrode),

Sloniu nohu tvorí roztavené jadrové palivo, množstvo betónu, piesku a ďalší materiál použitý pri stavbe krytu reaktora. V roku 1986 dosahovala Slonia noha úroveň radiácie až 10-tisíc röntgenov za hodinu. To podľa portálu nautilus to znamená, že ktokoľvek sa k hmote priblížil, bol do minúty mŕtvy. Aj keď po 33 rokoch je jej rádioaktivita trochu nižšia, stále predstavuje veľké nebezpečie pre zdravie. Stačí stáť v jej blízkosti 300 sekúnd a človek dostane smrteľnú dávku radiácie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Super Doonette (@superdoonette),

Takáto smrteľná zmes sa nikde inde nevyskytuje. Objavená bola tak, že vedci do priestoru spustili diaľkovo ovládanú kameru, ktorá odfotila prvú snímku.

Vďaka tomu, že radiácia Slonej nohy poklesla, sa k nej v roku 1996 dostal Artur Korneyev, kazašský jadrový inžinier, aby zmeral jej radiáciu a preskúmal ju.


Ak vás zarazila nekvalitná fotografia, je to preto, že aj na samotný film pôsobila vysoká radiácia. Možno sa divíte, že sa Korneyev vôbec podujal na túto “výpravu” k Slonej nohe. Pravdou ale je, že sa pri nej zdržal iba krátko a radiácia mu našťastie nestihla ublížiť.

rarehistoricalphotos.com
2
Uložiť článok
Komentovať