runthinkshootlive.com

Svetoznáma stará baňa Wieliczka patrí k skutočným unikátom.

Wieliczka je jedna z najstarších soľných baní na svete. Nachádza sa v obci Wieliczka, blízko poľského Krakowa. Soľ sa na tomto mieste ťažila už od 13. storočia. Dnes patrí medzi obľúbené turistické atrakcie a my vám prezradíme prečo.

Baňa bola funkčná dlhých 700 rokov. V tom čase sa soľ dlhé roky považovala za biele zlato, dokonca istý čas fungovala ako platidlo. Pre Poľsko bola teda naozaj dôležitou súčasťou. Jej ťažba vo Wieliczke sa však v roku 1992 ukončila. V 18. storočí, keď sa v bani stále pracovalo, začalo sa s organizovaním prehliadok. Medzi známymi osobnosťami, boli napríklad Mikuláš Koperník, Johann Wolfgang Goethe.

Жил в Кузбассе 27 лет, а в шахту спустился в Польше )

A post shared by @chizhikov__ilya on

Túto soľnú baňu ročne navštívi viac ako milión turistov. Ak sa dostanete do jej podzemia, uvidíte rôzne sochy, galérie, ale aj kaplnku. Prečo je teda taká výnimočná? Wieliczka má 9 poschodí. Áno, čítate dobre. Baňa je hlboká 327 metrov a dlhá neuveriteľných 300 km. Pre turistov je však sprístupnená jej 3,5 kilometrová časť. Ak si však myslíte, že je to málo, čítajte pozorne.

1st lake under 100mt in mine. #poland #polish #saltmine #krakov #instalike #instapic

A post shared by Luca Pagliariccio (@lucapagliariccio) on

Počas prehliadky soľnej bane uvidíte hneď niekoľko unikátov. Tvoria ju rôzne sochy baníkov, ale aj umelcov. Najväčším lákadlom je zrejme podzemné jazero, ktoré vás určite očarí svojím krásnym vzhľadom. Na vlastné oči uvidíte ťažobné komory, ale aj stáročné drevené konštrukcie. Vo Wieliczke sa nachádza aj kaplnka. Do tejto najväčšej kaplnky sv. Kingy sa zmesti až 500 osôb. Je plná sôch a rôznych reliéfov. Aj napriek tomu, že soľná baňa je prístupná len so sprievodcom, vypočuť si prehliadku môžete snáď vo všetkých svetových jazykoch.

Hänger 200meter under marken i en saltgruva, konst eller konstigt?

A post shared by Niclas Sandström ??? (@niclassandstroem) on

https://www.instagram.com/p/BSvQ98xA9XK/?taken-at=249028292

Baňa dnes nefunguje len ako miesto, kde sa stretnú turisti zo všetkých kútov sveta. Vďaka svojej klíme je prospešná pre naše zdravie. Liečia sa tu ochorenia dýchacích ciest, astma, alergie, kožné problémy, ale aj srdcové ochorenia. Na túto špeciálnu liečbu je vyhradená miestnosť, kde sa robia špeciálne cvičenia pre ľudí, ktorí majú záujem o túto formu liečby.

A post shared by Enlli Llewelyn (@enlli99) on

Ešte stále to však nie je všetko, čo môže ponúknuť. Jedna z podzemných miestností dnes slúži ako kino. V ďalšej časti sa nachádza múzeum, dokonca aj miestnosť na bankety, plesy, ale aj na športové aktivity akými sú tenis, volejbal či futbal. V najväčšej podzemnej kaplnke sa dokonca konajú aj svadby. Ak by ste si chceli priniesť nejakú pamiatku z prehliadky, v jej podzemí nájdete aj obchodíky, kde sa dajú kúpiť rôzne suveníry. Baňa ponúka aj možnosť ísť na toalety, ktoré sú unikátne tým, že sú najhlbšie položené na svete. V jednej zo záverečných miestností prehliadky je možné sa dokonca pripojiť aj na wifi.

Salt carving.

A post shared by Kathleen (@kathleenh87) on

Ak budete po niekoľko hodinovej prehliadke unavení, ale najmä hladní, nezúfajte. Priamo v jej podzemí sa môžete najesť v reštaurácii, ktorá je špecializovaná na domácu gastronómiu. Určite to za to stojí. Ak sa teda rozhodnete spoznávať pamiatky susedného Poľska, určite nezabudnite na tento unikát. Soľnú baňa Wieliczka má naozaj mnoho krás.

Pozri aj: Mrazivé fotografie ukazujú život vnútri opevného mesta Kowloon s hustotou obyvateľstva 119-krát väčšou ako má New York

Interez.sk (Anna Zábojníková) wikipedia.org, magazin.nomad.sk, dromedar.zoznam.sk, infoglobe.sk

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články