Foto: archív TASR

Trochu neskoro, ale predsa.

Máme koniec novembra, o chvíľu aj koniec roka a s pandémiou koronavírusu už bojujeme rovnako, ako všetky krajiny niekoľko mesiacov. Je preto skvelá správa, že Slovensko má plán a dokonca nie jeden.

Článok pokračuje pod videom ↓

Niektorí si možno povedia, že je to neskoro, no radšej neskôr ako nikdy. Včera na tlačovej besede predstavil svoj plán Richard Sulík a SaS. Na rovnaký deň bolo ohlásené predstavenie plánu ministra zdravotníctva Krajčího, to sa však presunulo z dôvodu, že je potrebné ho aktualizovať. Vlastný plán má aj konzílium odborníkov. V stredu po rokovaní Ústredného krízového štábu sa zrejme dozvieme, aké pravidlá budú platiť, podľa ktorého plánu sa pôjde a či sa dokážu jednotliví predstavitelia v názoroch spojiť.

Plány z každej strany

Foto: TASR – Dano Veselský

Premiér Igor Matovič poveril Richarda Sulíka, aby zostavil plán. Ten ho včera predstavil verejnosti a ešte predtým, ako ho predstaví na krízovom štábe, chce, aby ho prerokovalo konzílium. Konzílium odborníkov je pripravené prerokovať protipandemický plán ministra hospodárstva Richarda Sulíka, deklarovalo, že je otvorené diskusii a spolupráci. Nepovažuje však za efektívne, že Sulík rozdeľuje sily v čase, keď sa majú spájať v boji s pandémiou.

Plán konzília odborníkov

Konzílium pripomína svoj návrh opatrení, ktoré majú pomôcť v boji s novým koronavírusom. Sprísňovanie či uvoľňovanie opatrení navrhujú členovia konzília riešiť cez regionálny semafor. Pri dosiahnutí celoštátnych limitov, ktoré by mohli výrazne ovplyvniť situáciu, by sa celá krajina prepla do vyššieho stupňa ohrozenia, v prípade zlepšenia sa zas vrátila k regionálnemu semaforu.

Návrh používa štyri škály predstavujúce určitý stupeň ohrozenia, ktoré sú definované na základe celoštátnych limitov a regionálnych charakteristík a farebne znázornené zelenou, žltou, oranžovou a červeňou farbou. Posledná štvrtá škála je rozdelená na štyri stupne červenej. Pre každú škálu sú v návrhu definované opatrenia.

Epidemiologická situácia sa na národnej úrovni má vyhodnocovať podľa priemerného počtu nových prípadov za sedem dní, ako aj hospitalizovaných a trendu chorobnosti. Regionálne charakteristiky sú hodnotené na regionálnej, okresnej úrovni. Ide o efektívne reprodukčné číslo, vážená 14-dňová incidencia, počet hospitalizovaných, trend sedemdňovej incidencie, aktuálne zhodnotenie situácie na regionálnej/okresnej úrovni pracovníkmi jednotlivých regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Plán má aj minister Krajčí

Foto: TASR – Martin Baumann

Premiér Igor Matovič v pondelok avizoval, že Sulík má plán najskôr predstaviť na konzíliu odborníkov a pandemickej komisii, a ak tam získa hlasy odborníkov, potom sa má o ňom rokovať aj na ústrednom krízovom štábe. Rovnako na prerokovanie čaká aj semafor, ktorý má pripravený minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. „Chceli sme to dnes predstaviť, ale keďže ľudia sú v neustálom chaose, nech teda najskôr predstaví plán pán Sulík a nech sa aj na úrovni odborníkov vyselektuje plán, podľa ktorého pôjdeme,“ povedal Krajčí v pondelok.

Nový protipandemický plán Semafor zdravia z dielne SaS zohľadňuje situáciu v regiónoch. Hovorí o opatreniach, pravidlách a odporúčaniach pre celé Slovensko, pre konkrétne obvody, spomína plán testovania, rieši cezhraničný režim aj odškodnenie zatvorených či obmedzených prevádzok.

Uložiť článok

Najnovšie články