Foto: Aditya Sainiarya [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Mesiac je momentálne destináciou, kam túži poslať svojho zástupcu nejedna krajina.

Ako píše portál IFLScience, plánoval tak urobiť aj Izrael. Začiatkom tohto roka vyslal na Mesiac modul Beresheet. Nanešťastie, havaroval len niekoľko sekúnd pred pristátím a šance na oslavy boli zmarené. Zdá sa však, že aj z neúspešného pristátia predsa len vzíde niečo dobré.

Havária lunárneho modulu

Lunárny modul Beresheet by bol nielen prvým izraelským modulom, ktorý by na Mesiaci pristál, ale aj prvým súkromne financovaným modulom. Súčasťou modulu bolo aj 100 gramové zariadenie obsahujúce nanotechnológie, ktoré zas bolo financované neziskovou organizáciou Arch Mission Foundation. Jej cieľom je uchovať čo najviac poznatkov o našej civilizácii pre ďalšie generácie.

Zdá sa, že niečo predsa prežilo

Nanešťastie, zdalo sa, že odkaz obsiahnutý na zariadení bol zničený spolu s lunárnym modulom počas havárie. Vedci sa však rozhodli, že prerátajú trajektóriu modulu, vďaka čomu nadobudli podozrenie, že niečo z modulu možno predsa len prežilo. Utvrdili ich v tom satelitné zábery, ktoré dokazujú, že nanotechnológia leží nedotknutá na povrchu Mesiaca.

Milióny ľudských buniek

V čom vlastne odkaz spočíva? Nanotechnológia obsahuje 100 miliónov ľudských buniek odobratých 25 ľuďom. Tento genetický materiál by mal teoreticky postačovať na to, aby sa v prípade potreby podarilo opäť zaľudniť Zem. Ľudské bunky však nie sú to jediné, čo Arch Mission na Mesiac vyslali, prekvapení je omnoho viac, odhaľovať sa však budú postupne, v priebehu nasledujúcich mesiacov a rokov.

Nezničiteľné pomalky

Jedným z prekvapení sú napríklad pomalky, ktoré sú známe tým, že ich nájdete takmer v každom kúte Zeme a sú takmer nezničiteľné. Dokážu prežiť aj tie najextrémnejšie podmienky, napríklad teploty v rozsahu od -272°C až po 150°C. Okrem toho, milimeter dlhé stvorenia zvládnu ľavou zadnou aj radiáciu a bez vody dokážu pokojne prežiť aj desať rokov. Niektorí teoretici si preto myslia, že ak jedného dňa nastane koniec sveta, pomalky to prežijú. Už v roku 2007 ich Európska vesmírna agentúra vyslala na skúšobný let do vesmíru a ukázalo sa, že mimo špeciálnej kapsule dokázali prežiť celých 12 dní.

NASA/GSFC/Arizona State University [Public domain], via Wikimedia Commons

Stopy po ľuďoch

Aj keď sa pomalky na Mesiaci údajne nemôžu rozmnožovať, je otázne, do akej miery je dobré na povrchu Mesiaca ponechávať ľudské stopy. Už teraz je tam toho viac než dosť, vrátane 100 vriec ľudského odpadu, ktoré po sebe zanechala posádka Apolla či rastlina, ktorá bola pôvodne snahou čínskych vedcov dopestovať potravu na Mesiaci.

iflscience
Uložiť článok

Najnovšie články