Foto: bbc.co.uk

Akýkoľvek apokalyptický scenár si vymyslíte, oni ho prežijú.

Predstavte si scenár, kedy na Zemi dôjde k apokalypse. Náraz meteoritu, výbuch Slnka, alebo akýkoľvek iný scenár. Ktorý organizmus by „zánik“ sveta prežil? Asi sa zhodneme, že človek to takmer určite nebude. Predsa len potrebujeme na život veľmi špecifické podmienky. Ten najostrieľanejší a najodolnejší organizmus na Zemi má len 1 milimeter.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najodolnejším organizmom na svete je hneď podľa niekoľkých výskumov kmeň špirálovcov nazývaných Pomalky, alebo aj Tardigrady. Tieto miniatúrne 1 milimeter veľké živočíchy s valcovitým telom prežijú čokoľvek si dokážete predstaviť. Tardigrady žijú vo vode, najmä pri brehoch, kde môžu prijímať živiny z brehovej vegetácie, niektoré druhy nájdete i v machoch. Pri nedostatku živín upadajú do anabiózy (stav kedy sú všetky životné deje obmedzené na minimum). A práve v ňom prežijú čokoľvek. Aby prežili rôzne extrémne podmienky, vylučujú zvláštny typ sekrétu, akéhosi „bioskla“, ktorým sa obalia. Keď extrémne podmienky pominú, pomalka rozpustí svoju ochranu zo skla a spokojne žije ďalej.
Tardigrade Island
Tardigrade

Vedcov už niekoľko rokov odolnosť týchto miniatúrnych živočíchov fascinuje. Ich životaschopnosť testovali v rôznych extrémnych podmienkach. Niekoľko hodín ich držali v tekutom vzduchu v teplote -171°C a následne ich premiestnili do teploty 150°C. Po následnom prenesení do izbovej teploty trvalo len niekoľko hodín, kým Tardigrady znovu „ožili“. Tieto miniatúrne živočíchy dokážu niekoľko minút prežiť i v teplote známej ako absolútna nula (-272°C).  Obrovskú odolnosť majú dokonca i voči radiácii. V otvorenom kozme prežilo desaťdňový pobyt 68% populácie, ktorú do vesmíru vyslali vedci v roku 2007.
Tardigrade

A prečo je odolnosť tohto miniatúrneho, na prvý pohľad pre niekoho možno zbytočného, živočícha taká fascinujúca? Obrovská odolnosť voči najextrémnejším podmienkam, ktoré môžeme na Zemi očakávať pri najrôznejších apokaliptických scenároch, naznačuje, že i keď človek a väčšina živočíšnej ríše takúto katastrofu pravdepodobne neprežije, život z našej planéty dokáže „vymazať“ len máločo. Ak teda v ďalekej či blízkej budúcnosti nadíde koniec Zeme ako ju poznáme, potom ju pravdepodobne ovládnu Tardigrady a započne celkom nová éra evolúcie.

Pozri aj: 12 zvierat, o ktorých ste pravdepodobne netušili, no skutočne existujú

sciencealert.com, inhabitat.com

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články