serial cernobyl mytus

Foto: MovieStillsDB

Seriál Chernobyl dostal poslednú časť.

Ak ste ju ešte nevideli, pokojne čítajte ďalej, keďže žiadny spoiler sa v článku nedozviete. Mnohí bežní ľudia, ale aj odborníci oceňujú výborné spracovanie seriálu, ako aj to, ako divákom prináša všetko, čo sa v tej dobe dialo. Pravdou ale je, že stále ide o seriálové spracovanie a nie o dokument, takže sa v ňom nachádzajú aj fiktívne postavy či udalosti. Čo je pravda a čo nie? Na to sa pozrel portál businessinsider.com.

Článok pokračuje pod videom ↓

Až 27. apríla o 14.00 h sa začala evakuácia obyvateľov 50-tisícového mesta Pripjať ležiaceho v bezprostrednej blízkosti elektrárne. V tento deň sa tiež objavili prvé správy o zvýšenej radiácii vo Švédsku, keďže sovietske orgány spočiatku o nehode neinformovali verejnosť.

Celkovo muselo svoje domovy opustiť viac než 130.000 obyvateľov z okolia elektrárne. Nebezpečenstvu boli vystavení aj ľudia, ktorí pracovali na likvidácii havárie. Ich počet sa odhaduje na 600- až 800-tisíc, pričom už 25.000 z nich zomrelo, mnohí ďalší trpia chronickými zdravotnými problémami.

V seriáli sa nachádza množstvo informácií, z ktorých viaceré odrážajú realitu, iné sú miene poupravené. Čo je pravda a čo nie?

Mýtus: Oheň z reaktora vypustil do okolia každú hodinu dvojnásobok žiarenia ako v Hirošime

Aj keď bomba zhodená na Hirošimu ako aj výbuch reaktora v Černobyle zanechali po sebe radiáciu, ide o dve ťažko porovnateľné udalosti. V prvom rade, žiarenie z hirošimskej bomby je nebezpečné bezprostredne v čase výbuchu a v nasledujúcich niekoľkých hodinách a dňoch. Veľké množstvo radiácie je uvoľnenej naraz, potom jej úroveň klesá. Veľmi dôležitým faktorom je aj vzdialenosť od výbuchu a miesta, kde sa ocitne rádioaktívny spád.

Foto: George R. Caron [Public domain], via Wikimedia Commons

Pri Černobyle bolo veľké množstvo rádioaktívneho materiálu uvoľneného do ovzdušia postupne a kontinuálne, ktoré sa potom šírilo na veľké vzdialenosti. Navyše rádionuklidy sú tu iné ako pri atómovej bombe a majú aj iný polčas rozpadu.

Fakt: Priestory najprv skutočne čistili roboti, až potom nastúpili „bioroboti“

Aj keď sa to možno niekomu nezdá, pravda je skutočne taká, že najprv sa na čistenie katastrofy pokúšali používať robotov. Citlivé obvody ale nevydržali vysokú úroveň žiarenia, a tak sa veľmi rýchlo kazili a poškodzovali. Na scénu preto museli nastúpiť „bioroboti“, muži ktorí boli oblečení v olovených plátoch aby sa bránili radiácii a za pomoci lopát upratovali kusy grafitu. V seriáli bolo správne spomínané, že pomoc by možno mohlo poskytnúť USA svojou technikou, no napätie medzi oboma svetovými mocnosťami zapríčinilo, že Sovietsky zväz o takúto pomoc nepožiadal.

Mýtus: Fyzička Ulana Khomyuk pomohla riešiť katastrofu v Černobyle

Postava jadrovej fyzičky Ulany Khomyukovej je fiktívna. Tvorcovia potrebovali do seriálu preniesť aj ženský faktor. Ulana tam tak zastupuje viacerých jadrových fyzikov, ktorí sa na riešení problémov s Černobyľom skutočne podieľali. No postava Valery Legasova je skutočná. Ak vás zaujíma jeho príbeh, prečítajte si článok, ktorý sme mu venovali.

Foto: MovieStillsDB

Fakt: Boli zriadené vražedné komandá, ktoré zabíjali túlavé zvieratá

V štvrtej epizóde seriálu ste mohli vidieť prácu troch mužov, ktorí poľovali v „zóne smrti“ na domáce zvieratá. Táto scéna je založená na skutočnosti. Naozaj v Černobyle pôsobili takéto jednotky a zabíjali túlavé psy či mačky, ale aj iné zvieratá.

Foto: MovieStillsDB

Dôvodom bolo, že zvieratá boli kontaminované a roznášali po okolí rádioaktívne prvky zachytené napríklad na srsti. Zvieratá si ľudia pri evakuácii so sebou pochopiteľne brať nemohli a keďže im bolo povedané, že o tri dni sa vrátia do svojich domovov, predpokladali, že po návrate sa o zvieratá budú starať naďalej.

Mýtus: Výbuch z pretaveného reaktora by spôsobil, že väčšina Európy by sa stala neobývateľnou

V seriáli bol veľmi reálne zobrazovaný katastrofický scenár, že keď by sa reaktor pretavil do vody, ktorá sa nachádzala pod ním, nastal by výbuch o sile až štyroch megaton a spôsobil by nepredstaviteľné následky v Európe.

Foto: Archív TASR

V skutočnosti fyzici pri riešení katastrofy mali aj takúto hypotézu, no sila výbuchu štyroch megaton je značne prehnaná. Oveľa reálnejším problémom ale bola kontaminácia spodných vôd, čo by spôsobilo environmentálnu škodu enormných rozmerov. Preto museli na scénu nastúpiť muži, ktorí pod reaktor vošli a vody odstránili.

Fakt: Hasič Ignatenko zomrel v moskovskej nemocnici krátko po výbuchu

Príbeh Vasilija Ingatenka v seriáli je skutočným. Keď v noci pri hasení reaktora dostal obrovskú dávku žiarenia, bol prevezený do moskovskej nemocnice, ktorá mala oddelenie na liečbu ľudí zasiahnutých radiáciou. Jeho žena oklamala personál, že nie je tehotná a s Vasilijom sa stretla. Neskôr keď porodila dieťa, zomrelo po štyroch hodinách po pôrode.

Foto: MovieStillsDB

Mýtus: Havária helikoptéry pri hasení reaktora

Scéna, keď sa helikoptéra sa zrútila v seriáli v prvých dňoch hasenia je nie pravdivá, vychádza však zo skutočnej udalosti. Helikoptéra skutočne spadla, ale až po niekoľkých týždňoch záchranných prác v dôsledku toho, že zavadila o žeriav pri reaktore. Tak to bolo zobrazené aj v seriáli, avšak nesedí čas, kedy sa udalosť stala.

Uložiť článok

Najnovšie články