Foto: Youtube (Bitka o Černobyl)

Ľudia v posledných týždňoch žijú minisériou Chernobyl od HBO.

Aj keď ide o seriál a nie o dokument, veľmi dobre a hodnoverne zobrazuje realitu toho, čo sa v tom období dialo. Od výbuchu reaktora, cez prvotný zmätok, až po evakuáciu či zahájenie odpratávania trosiek a stavbu sarkofágu (ktorú pravdepodobne uvidíme v poslednej časti). Avšak o tragédii v Černobyli vzniklo viacero výborných dokumentov, ktoré by vám nemali uniknúť pozornosti.

Černobyľ – Nultá hodina

Ak vás niekedy zaujímalo, čo presne predchádzalo a čo sa dialo predtým, ako došlo k výbuchu reaktora, tento dokument je na to ideálny. Hraný dokument nám priblížili hodiny ako aj minúty tesne pred katastrofou a všetko, čo sa dialo vo velíne. Uvidíte nekompromisnú osobnosť Ďatlova, ktorého rozhodnutia napokon zapríčinili výbuch.

Bitka o Černobyľ

Tento dokument pozostáva zo skutočných záberov tragédie a kým prvý dokument v našom zozname rekonštruuje udalosti tesne pred výbuchom, Bitka o Černobyľ akoby naň pomyselne nadväzovala a mapuje udalosti, ktoré sa diali po výbuchu reaktora. Uvidíte autentické výpovede ľudí, ktorí sa „Bitky o Černobyľ“ zúčastnili. Nebudú chýbať napríklad vyjadrenia Michaela Gorbačova, či Igora Kostina – muža, ktorý ako prvý odfotil zničený reaktor. Veľmi cenné sú napríklad autentické zábery „biorobotov“, ktorí odpratávali trosky reaktora.

Černobyľská havária

Ak by ste chceli zmes prvého a druhého dokumentu v našom zozname, odporúčame práve tretí. Dokument z dielne BBC z roku 2006. Dokument spája v sebe hraný film s autentickými výpoveďami ľudí zapojených v katastrofe. 50 minút dokumentu vás svojou pútavosťou okamžite strhne.

30 rokov po havárii v Černobyle

Nasledujúce video sa trochu vymyká z nášho zoznamu, keďže nejde o dokument, ale o záznam prednášky prof. Ing. Vladimíra Slugeňa, DrSc. a diskusie odbornej i laickej verejnosti na tému 30 rokov po havárii v Černobyle, ktorá sa uskutočnila 15. marca 2016 na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Ak vás skaza Černobyľu zaujíma do hĺbky, túto prednášku si určite pozrite a dozviete sa všetko, čo ste o tragédii chceli vedieť.

Černobyľ – ako Československá televízia informovala o havárii

Černobyľ ukázal svetu aj to, ako sa Sovietsky zväz snaží informácie o tragédii zľahčovať. Video nemôžeme v úplnej miere považovať za dokument, avšak v našom zozname si svoje miesto určite zaslúži. Zmes autentických záznamov z televízneho spravodajstva zobrazuje, akú lož ľuďom predstavitelia režimu servírovali, v snahe ukázať sa v čo najlepšom svetle a to aj za stratu a zničenie životov.

Bábušky z Černobyľu

Často sa zabúda na to, že tragédia Černobyľu znamenala vysídlenie ľudí v okolí elektrárne, ktorí tam prežili celý svoj život. Tridsať rokov po havárii, prichádza štáb filmárov do zakázanej zóny, aby zmapovala život starých žien, ktoré sa napriek radiácii vrátili do svojich domovov, ktoré museli nedobrovoľne opustiť. Ukrajinská vláda im to čiastočne povolila, keďže „bábušky“ majú už svoj pokročilý vek a predpokladá sa, že skôr zomrú na starobu, ako na negatívny vplyv radiácie. Dokument mapuje pokojný život týchto žien v oblasti zasiahnutej radiáciou.

Černobyľ – Život v mŕtvej zóne

Dokument sa zameriava na prírodu a život v zóne po jadrovej havárii. Ukazuje, ako sa príroda dokáže vyrovnať s následkami radiácie a ako dokážu zvieratá prežiť v zóne, ktorá je pre človeka nevhodná.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )