Ilustračná fotografia, Unsplash

Fotopasce zachytili hneď štyroch vzácnych čiernych panterov.

Niekoľko rokov bol považovaný za vyhynutý druh, Srí Lanka však hlási skvelé správy. Mimoriadne vzácny čierny panter predsa len stále vo voľnej prírode žije. Na fotopasce sa ho podarilo zachytiť hneď niekoľkokrát. 

Čierny panter bol na Srí Lanke považovaný azda za najvzácnejší živočíšny druh. Mohla za to najmä malá a krehká populácia. Pred niekoľkými rokmi objavili uhynutého čierneho pantera zachyteného v loveckej pasci. Úrady ho považovali za posledného jedinca vo voľnej prírode. Ako však informovala televízia News First s odvolaním na informácie Srí Lanského Úradu pre ochranu voľne žijúcich živočíchov, čierny panter na ostrove stále žije.

Vzácne mačkovité šelmy zachytili na fotopasce v oblasti nazývanej Adam’s Peak. Úrady najskôr o pozorovaniach informovali miestni obyvatelia, pred oficiálnym vyhlásením však bolo nutné zvieratá zdokumentovať. Po rozmiestnení fotopascí v danej oblasti sa úradom v posledných mesiacoch minulého roka podarilo zachytiť hneď štyri vzácne dočierna sfarbené leopardy. Skupinu tvorila jedna samica, jeden samec a dve mláďatá.

Vzácna genetická mutácia

Čierny panter v skutočnosti nie je samostatný druh. Ide o genetickú mutáciu nazývanú melanizmus, vďaka ktorej získavajú veľké mačkovité šelmy typické tmavé sfarbenie. Čiernym panterom označujú v Južnej Amerike melanistické jaguáre, v Ázii a Afrike zase leopardy.

„Dôvody, prečo sú tieto zvieratá čierne, sú najmä adaptácia na lov a vlastná ochrana, keďže sa väčšinou túlajú po chladných a tmavých miestach,“ vysvetľuje pre News First Malaka Abeywardene z Úradu pre ochranu voľne žijúcich zvierat na Srí Lanke.

Zábery z fotopascí Úradu pre ochranu voľne žijúcich zvierat dovoľujú na Srí Lanke vylúčiť čierneho pantera zo zoznamu vyhynutých druhov. Úrad a ochranári však napriek tomu upozorňujú na to, že leopardy sú na ostrove mimoriadne vzácne a ohrozené živočíchy, ktorých ochrana musí ostať naďalej silnou prioritou.

Uložiť článok

Najnovšie články