Foto: pexels

Pre niekoho je smrtiace už jediné včelie žihadlo.

Muž skončil v rukách lekárov po tom, ako na neho zaútočil agresívny roj vraždiacich včiel. V tele mal najmenej 250 žihadiel. Podľa odborníkov už nemusel byť medzi živými. Vysvetľujú, ako je možné, že niekto prežije takýto útok, kým iného môže pripraviť o život už jediné žihadlo.

Z tela mu vybrali najmenej 250 žihadiel

Arizonské médiá informovali o prípade muža, ktorého napadol roj agresívnych včiel. 60-ročný John Fisch bol vonku so svojím psom, keď sa incident odohral. Pippinovi sa podarilo ujsť, no podľa Live Science je John na vozíčku. Ten sa počas útoku prevrátil a muž ostal ležať na zemi. John bol po incidente okamžite prevezený do nemocnice, kde mu lekári museli podať morfium, aby mu z tela mohli povyťahovať žihadlá. Našli ich až 250.

Včely ho doštípali na celom tele, vrátane očí, uší a úst. Pes Pippin musel byť taktiež ošetrený veterinárom. Podľa odborníkov je neuveriteľné, že John vôbec brutálny útok prežil. Na muža zaútočil roj včiel vyšľachtených brazílskymi vedcami, ktorí dúfali, že hybridné včely budú schopné prispôsobiť sa náročnejším klimatickým podmienkam. Aj keď je však ich jed rovnako slabý ako jed európskych medonosných včiel, majú vyššiu tendenciu vytvárať roje a agresívne útočiť.

Ako je možné, že prežil?

Uštipnutie včely, bez ohľadu na to, o aký druh ide, málokedy zapríčiní smrť. Stáva sa to najmä v prípadoch, keď je človek alergický a utrpí anafylaktický šok (dochádza k nemu zhruba v 3 % prípadov). Štúdia publikovaná v Clinical Case Reports informovala, že dospelého človeka môže zabiť, ak ho naraz poštípe 50 až 500 včiel. Niektoré štúdie však uvádzajú vyššie čísla a tvrdia, že dospelý človek zvládne 20 žihadiel na kilogram svojej hmotnosti.

Foto: unsplash

Fischer nie je jediný, kto útok stoviek včiel prežil. V roku 2014 muža v Texase poštípalo najmenej 1 000 vraždiacich včiel a dostal sa z toho. Sú však zdokumentované aj prípady, ktoré skončili smutne. V roku 2016 zomrel 23-ročný turista po tom, čo dostal do tela odhadom 1 000 žihadiel.

V súčasnosti nie je celkom jasné, prečo niektorí ľudia prežijú stovky žihadiel, iní zase nie, podľa odborníkov však zohráva úlohu niekoľko faktorov. Štúdie preukázali, že to, či človek prežije, závisí okrem iného aj od veku, váhy a imunitného systému jedinca. Ak vás však poštípe viacero včiel a máte obavy o svoje zdravie, vyhľadajte lekára. Medzi príznaky, ktoré sa po uštipnutí môžu objaviť, patrí opuch, pokles krvného tlaku, závraty, kŕče v bruchu či nevoľnosť.

Najnovšie články