Foto: SITA / AP

Verejnosť sa na situáciu ohradila s otázkami o etickej časti zákroku

Lekári sa už desaťročia snažia prísť na to, ako bezpečne využívať zvieracie orgány pre ľudí, ktorí dlhodobo čakajú na transplantáciu.

Pred niekoľkými dňami sme vás informovali o prvej úspešnej transplantácii prasačieho srdca (z geneticky modifikovaného prasaťa). To, že 57-ročný David Bennett je stále nažive, je dôkazom toho, že telo nemusí orgán z geneticky modifikovaného zvieraťa okamžite odmietnuť. Muž veľmi dobre vedel, že procedúra je len experimentálna a nemusí ju prežiť. Nemal však na výber inú možnosť.

Verejnosť sa pýta na etickú stránku zákroku

Ako však píše portál Unilad, verejnosť sa ozvala s otázkami o etickej časti zákroku po tom, čo sa zistilo, že ten istý muž predtým dobodal iného človeka. Ten ostal vďaka početným ranám, ktoré od Bennetta utŕžil, do konca života paralyzovaný.

SITA/AP

Podľa webu BBC k útoku došlo v apríli 1988, keď pán Bennett prichytil svoju manželku sedieť na kolenách vtedy 22-ročného Edwarda Schumakera. Bennett vzápätí v amoku opakovane dobodal Schumakera nožom do chrbta.

Za tento čin bol odsúdený vo veci ťažkého ublíženia na zdraví a nosenia skrytej zbrane. Za obvinenie dostal Bennett trest odňatia slobody vo výške 10 rokov. K tomu mal rodine napadnutého vyplatiť sumu v obrovskej výške 3,4 miliardy dolárov (takmer 3 miliardy eur).

Edward bol na vozíku pripútaný ďalšie dve dekády, kým v roku 2005 nedostal mŕtvicu, následkami ktorej o dva roky zomrel.

Bennettovi bola v priebehu rokov odopretá spôsobilosť na transplantáciu zo zdravotných a iných dôvodov. Na smrteľnej posteli v nemocnici v Baltimore ale dostal možnosť experimentálnej transplantácie.

Bennettov syn k operácii dodal: „Môj zámer nie je hovoriť o minulosti svojho otca – je ním zamerať sa na prelomovú chirurgiu a želanie môjho otca prispieť k vede a potenciálne zachrániť životy pacientov v budúcnosti.“

BBC, UNILAD
Uložiť článok

Najnovšie články