Foto. SITA/AP

Srdce z geneticky modifikovaného prasaťa zachránilo mužovi život v poslednej chvíli.

Tisícky ľudí po celom svete čakajú na orgán od toho správneho darcu. Zoznamy čakateľov sú však dlhé a pacient sa nie vždy dočká nového orgánu. Tomuto mužovi hrozilo, že bez nového srdca čoskoro zomrie. Lekári preto museli improvizovať a transplantovali mu srdce z geneticky modifikovaného prasaťa.

Transplantovali mu geneticky modifikované srdce z prasaťa

Lekári robili všetko, čo mohli, aby pacientovi z Marylandu zachránili život. Hrozilo, že bez transplantácie čoskoro zomrie, na srdce od darcu však už ďalej čakať nemohli. Transplantovali mu preto srdce z geneticky modifikovaného prasaťa. Ako píše portál The Guardian, 3 dni po operácii sa mužovi darilo dobre. Išlo však o mimoriadne experimentálny zákrok a zatiaľ je príliš skoro na akékoľvek závery a oslavy.

Už teraz je však isté, že ide o obrovský krok vpred, lekári sa už desaťročia snažia prísť na to, ako bezpečne využívať zvieracie orgány pre ľudí, ktorí dlhodobo čakajú na transplantáciu. To, že 57-ročný David Bennett je stále nažive, je dôkazom toho, že telo nemusí orgán z geneticky modifikovaného zvieraťa okamžite odmietnuť. Muž veľmi dobre vedel, že procedúra je len experimentálna a nemusí ju prežiť. Nemal však na výber inú možnosť.

Foto: SITA/AP

Operácia trvala celkovo 7 hodín. Vzhľadom na to, že pacientovo srdce zlyhávalo a bilo nepravidelne, lekári mu neodporúčali inú alternatívu, ako je napríklad srdcová pumpa. Aj keď ešte musel byť pripojení na prístroje, v pondelok Bennet už samostatne dýchal. Jeho srdce lekári starostlivo monitorujú, nasledujúce týždne však budú kritické.

Orgánov je stále nedostatok

Nielen v Amerike, ale aj v ďalších krajinách je akútny nedostatok ľudí, ktorí sa rozhodnú po smrti darovať svoje orgány. Lekári sú preto nútení prichádzať s inými riešeniami. Na Slovensku ubehlo od prvej transplantácie srdca 24 rokov, za toto obdobie ich však bolo vykonaných len niekoľko stoviek. Ako informuje portál Národný portál zdravia, k 19. marcu minulého roka ich absolvovalo 399 pacientov.

Ak sa ukáže, že bola transplantácia srdca v Marylande úspešná, bude to znamenať, že lekári budú mať k dispozícii nekonečnú zásobu orgánov. Už viac nebudú musieť čakať na orgány darované od ľudí. Podobných pokusov bolo v minulosti už niekoľko. Telo pacienta však zvierací orgán vždy veľmi rýchlo odmietlo.

Medzi najznámejšie transplantácie patrí tá z roku 1984. Malá Baby Fae sa narodila s vážnou srdcovou vadou, lekári jej dávali len 2 týždne života. Rodičia sa preto rozhodli, že lekárom povolia riskantnú procedúru, v rámci ktorej jej transplantovali srdce z paviána. Dievčatko s novým orgánom prežilo 21 dní, píše portál TIME.

Foto: SITA/AP

Lekári sa nevzdávajú nádeje na úspech

Rozdiel medzi transplantáciou v minulosti s tou súčasnou spočíva v tom, že lekári orgán geneticky modifikovali. Z buniek odstránili cukor, ktorý je zodpovedný za to, že telo orgán veľmi rýchlo odmietne. Je to však len prvý krok a stále nie je jasné, či je táto metóda účinná. Úrady túto operáciu schválili len preto, lebo pacient nemal žiadnu inú možnosť na výber.

Experimenty s geneticky modifikovanými orgánmi z prasaťa začali lekári minulý rok v septembri. Obličku z prasaťa transplantovali do tela mŕtveho človeka a sledovali, čo sa bude diať. Je však potrebné získať obrovské množstvo údajov skôr, ako podobnú procedúru bude môcť podstúpiť viac pacientov. Srdcové chlopne z prasiat sa úspešne využívajú už roky, aj samotný Bennet má chlopňu z prasaťa už 10 rokov. Vedci sa preto nevzdávajú nádeje na úspech.

Uložiť článok

Najnovšie články