Foto: Chicago Bureau (Federal Bureau of Investigation) - Wide World Photos, Public domain, via Wikimedia Commons / Profimedia

Remeslo učil aj veľkého Al Caponeho.

Svet poznal množstvo vplyvných gangstrov, ktorých povesť sa s nimi tiahne aj desaťročia po ich smrti. Pri predstave slova gangster príde na um napríklad Al Capone, no aj on sa musel remeslo od niekoho naučiť. Nie len jeho mentorom, ale doslovným otcom taliansko-americkej mafiánskej scény 20. storočia bol práve Johnny Torrio, ktorého označujú za najväčšieho gangstera všetkých čias. 

Griselda Blanco, Frank Lucas či samotný Al Capone boli zločinci, o ktorých dnes vie celý svet. „Preslávili“ ich násilné činy, prefíkané obchodné triky či schopnosť naverbovať k sebe stovky oddaných ľudí. Nie menej akčný bol aj život na hrane, ktorý žil Johnny Torrio, prezývaný aj ako „The Fox“ (Lišiak).

V článku sa dozviete aj:

  • ako sa z neho stal mafián;
  • prečo bol najlepší v konkurencii;
  • ako vychovával Al Caponeho;
  • prečo skončil s biznisom;
  • ako zomrel.

„Z pohľadu kriminálneho talentu a vykonanej práce bol najchytrejším a najlepším chuligánom všetkým čias. Mal obrovský talent na organizáciu, vzbudzoval veľký rešpekt aj u konkurencie a dá sa povedať, že bol tým najnebezpečnejším, čo táto krajina mohla kedy v rámci mafie stvoriť,“ znelo z úst ministra financií USA, Elmera Ireya a kriminálneho žurnalistu Herberta Asburyho.

Johnny Torrio v roku 1939, foto: icollector.com, Public domain, via Wikimedia Commons

Mafiánske začiatky talianskeho chlapca

Narodený s menom Donato Torrio v južnej časti Talianska, vychovaný ako migrant v uliciach New Yorku až po pozíciu uznávaného bossa, na ktorého majetok si nikto nedovolil siahnuť. Torrio sa do Spojených štátov amerických dostal už ako dvojročný po tom, čo jeho otec zomrel pri pracovnom úraze na železnici, uvádza Mafia History.

Koncom 19. storočia sa za Veľkou mlákou začal vo veľkom rozbiehať rôzny legálny, no tiež nelegálny biznis, ktorý lákal množstvo mladíkov. Výnimkou nebol ani mladý Torrio, ktorému rýchle a pomerne slušné peniaze určite padli vhod. Okrem poslíčka či vyhadzovača sa začal angažovať aj v mafiánskom gangu, kde si rýchlo získal rešpekt.

Al Capone

Tesne po oslave 20. narodenín bol z neho už líder, ktorý zo svojej biliardovej herne viedol na oko legitímny biznis, no zisky reálne pochádzali z lúpeží, vydieraní, výpalného, prostitúcie, drog či hazardu. Už v tej dobe ho opisovali ako muža, ktorý disponoval darom reči a vzbudzoval rešpekt. To si neskôr všimol aj Paul Kelly, vodca skupiny Five Points Gang.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články