Foto: Adam Harkabus

Pripravovaný film o Vysokých Tatrách od mladých filmárov zachytí i odvrátenú stranu našich veľhôr.

Dokumentárnych filmov o Vysokých Tatrách ste už určite videli mnoho. Pripravovaný film mladých Slovákov na čele s Adamom Harkabusom však môže byť celkom iný ako dokumenty, na ktoré ste zvyknutí. Okrem krás našich veľhôr má ukázať aj ich odvrátenú tvár, a to znečistenie a ničenie prírody, za ktoré je zodpovedný človek. Projekt mladých Slovákov, ktorým osud Tatier nie je ľahostajný, môžete podporiť aj vy. Najskôr by ste sa však mali dozvedieť, o čo vlastne ide v našom krátkom rozhovore s Adamom.

Ahoj Adam, pripravuješ svoj prvý profesionálny dokumentárny film, ktorý má verejnosti predstaviť krásu Vysokých Tatier. Čo ťa priviedlo k jeho tvorbe a kto všetko bude s tebou na filme spolupracovať?

Ahoj, k tvorbe ma priviedla myšlienka spraviť niečo pekné ale zároveň náučné, čo môže edukovať deti, ktoré majú budúcnosť vo svojich rukách, ukázať širokej verejnosti aké sú Vysoké Tatry naozaj krásne, aby každý vedel, čo v našej krajine máme a ako sa k ním máme správať. Na filme budú so mnou spolupracovať 5 ľudia. Kameraman/režisér to som ja, ďalej je so mnou môj produkčný, zvukár, strihač projektu a scenárista v spolupráci so mnou.

Foto: Adam Harkabus

Dokumentárnych filmov o našom najvyššom pohorí je mnoho. Po priekopníkovi Barabášovi sa do Tatier „pustil“ aj Erik Baláž a mnohí iný. Čím bude váš film odlišný, jedinečný a prečo ho budeme chcieť vidieť?

Barabáš je naozaj veľké meno, s človekom, ktorý má za sebou tak bohatú filmovú kariéru, sa vôbec nechcem zrovnávať. Nám ide predovšetkým o to priniesť nový vietor do dokumentárneho filmu ako takého. Chceme sa odlišovať či už scenárovo, ale aj záberovo tak, aby film upútal divákoch všetkých vekových kategórií, plánujeme robiť projekcie na školách, v kultúrnych domoch, v miestnych kinách či v samotnej prírode.

Jedným z cieľov tvojho projektu je dostať do povedomia ľudí problematiku znečisťovania prírody. Môžeme teda vo filme očakávať aj zábery poukazujúce na znečistenie Tatier?

Určite áno! Máme v pláne sa tejto problematike venovať o niečo podrobnejšie. Vysoké Tatry veľmi trpia tým, že niektorí nedisciplinovaní ľudia si nevážia prírodu, odhadzujú odpadky, chodia mimo vyznačených turistických chodníkov a tým narúšajú ich faunu a flóru. Chceli by sme s našim projektom osloviť TANAP a nadviazať s nimi úzku spoluprácu v tejto problematike.

Foto: Adam Harkabus

Aký je tvoj názor na aktuálnu situáciu v Tatranskom národnom parku, ktorý sa v posledných rokoch začína z chráneného prírodného prostredia meniť skôr na „lunapark“?

Môj názor je na túto tému vcelku negatívny. Len nedávno som čítal článok o tom, že istý finančník chce za 25 miliónov eur „prekresliť“ Štrbské Pleso. Ostal som šokovaný, majú tam vyrásť 3 ďalšie lanovky, ktoré by viedli až do centra a ďalšie zjazdovky. Takýmto spôsobom toto chránené územie, ktoré sa mimochodom nachádza v piatom stupni ochrany, bude veľmi trpieť. Veľa ľudí má, žiaľ, v očiach iba peniaze a snaží sa z Tatier vyťažiť čo najviac. Smutné je, že sa nesnažíme zachovať si toto prostredie čo najmenej porušené ľuďmi.

Hlavnou úlohou je však ukázať majestátnosť a krásu našich veľhôr. V ktorých častiach Tatier sa chystáte natáčať?

Chystáme sa natáčať v okolí Štrbského Plesa, Starého Smokovca, Tatranskej Lomnice a tiež na horských chatách, vodopádoch… Plánujeme rozhovory z chatármi vo väčšine chát, s turistami a podobne.

Foto: Adam Harkabus

Na pripravovaný dokumentárny film si len pred nedávnom spustil zbierku, kde môžu ľudia pripravovaný projekt podporiť. Aké najrôznejšie náklady vlastne tvorba dokumentu predstavuje?

Projekt sme spustili pred 5 dňami na portáli hithit.cz, kde sa konajú takéto zbierky vo forme všetko alebo nič. To znamená, že ak sa cieľová suma nevyzbiera všetky vložené peniaze sa vracajú odosielateľom na účet, čo by nám, samozrejme, bolo veľmi ľúto. Finančné príspevky fungujú na báze odmien, buď sa rozhodnete prispieť nezištne, alebo za svoj príspevok dostanete DVD s dokumentom, tričko, nálepky, produkty v záberoch a podobne. Výber čiastky je na vás. Vyčíslených máme 8000€, ktoré plánujeme použiť na technické zabezpečenie projektu, čo sú kamery, zvuková technika, osvetľovacia technika, ďalej strih projektu, samotná produkcia, zvuková a obrazová postprodukcia. Začať natáčať by sme chceli počas jesene, zimy a jari.

Tvorbu dokumentárneho filmu, ktorý zachytí krásu Tatier, ale zameria sa i na problém znečistenia našich veľhôr, môžete svojím príspevkom podporiť na tomto odkaze. Stránku Dokumentárny film o Vysokých Tatrách môžete podporiť aj na Facebooku, kde určite nájdete aktuálne informácie o natáčaní dokumentu.

Uložiť článok

Najnovšie články