Ilustračná foto: pxhere.com

Už od nepamäti sa ľudstvo zaoberá myšlienkou na mimozemský život.

Aj keď sa doteraz žiaden rukolapný dôkaz objaviť nepodarilo, vedci ani laici sa nevzdávajú nádeje. Práve preto od roku 1999 bežal projekt, v rámci ktorého milióny dobrovoľníkov po celom svete pátrali po dôkazoch o mimozemskom živote. Po 21 rokoch prišiel čas získané údaje vyhodnotiť.

Dobrovoľníci pátrali po mimozemskom živote 21 rokov

Ešte v roku 1999 spustili vedci z univerzity Berkeley projekt s názvom [email protected] (Search for Extraterrestrial Intelligence – v preklade pátranie po mimozemskej inteligencii), v rámci ktorého milióny dobrovoľníkov po celom svete hľadali dôkaz o existencii mimozemského života. Po 21 rokoch však prišiel čas projekt na chvíľu ukončiť a ako informuje portál CNN, hibernácia začína už čoskoro, a to 31. marca.

Foto: wikimedia commons

Vedci na stránke univerzity uviedli, že od dobrovoľníkov im prichádzalo čím ďalej, tým menej údajov, nastal preto čas vyhodnotiť všetko, čo sa za 21 rokov podarilo zhromaždiť. Úlohou vedcov bude v dohľadnej dobe všetky údaje podrobne analyzovať a o zisteniach napísať vedeckú publikáciu.

Ako projekt fungoval?

Ako projekt [email protected] vlastne fungoval? Stačilo, ak si dobrovoľníci bezplatne do počítača stiahli rovnomenný program. Ten následne zhromažďoval a analyzoval dáta získané z rádioteleskopov. Vzhľadom na to, že pre jediný počítač by takáto úloha v roku 1999 bola príliš náročná, vedci úlohu takpovediac zadelili jednotlivým počítačom v domácnostiach dobrovoľníkov, ktoré ju poľahky zvládli.

Program fungoval ako šetrič obrazovky, dobrovoľníci teda v podstate nemuseli nič robiť. Program vykonával prácu namiesto nich v čase, keď počítač nebol aktívne užívaný. Vedci teda za pomoci miliónov počítačov v domácnostiach vytvorili akýsi virtuálny superpočítač. Odborníci dodávajú, že aj keď sa projekt ukladá na dobu neurčitú na spánok, ešte celkom nekončí a verejnosť sa na hľadaní mimozemského života bude môcť v budúcnosti podieľať aj naďalej.

Okrem toho, vedci z Berkeley dúfajú, že získané údaje nebudú užitočné len pri pátraní po mimozemskom živote. Využiť by ich mohli aj výskumníci z oblasti kozmológie pri hľadaní odpovedí na otázku, ako vznikol vesmír, či vedci zameriavajúci sa na výskum rotujúcich neutrónových hviezd, tzv. pulzarov. Samozrejme, skupina výskumníkov sa nezabudla dobrovoľníkom za ich mnohoročnú pomoc poďakovať. Vedci však zatiaľ neuverejnili informáciu o tom, či sa im stopy mimozemského života napokon podarilo objaviť alebo nie.

CNN
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )