Foto: NASA

Zábery sa podarilo vyhotoviť satelitu Landsat 8.

Piesočné búrky nie sú na púšťach ničím výnimočným. Americkému satelitu Landsat 8 sa však podarilo zachytiť unikátne zábery mohutnej piesočnej búrky na západnom pobreží Afriky smerujúcej priamo do vôd Atlantického oceánu.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil unikátne zábery mohutnej piesočnej búrky v Namíbii. Snímky zachytil satelit Landsat 8, konkrétne mimoriadne citlivé zariadenie s názvom Operational Land Imager (OLI). OLI zachytáva tie najdetailnejšie satelitné snímky zemského povrchu, najnovšie udivuje fotografiami mohutnej búrky v Namíbijskej púšti.

Foto: NASA

Satelitu sa podarilo zachytiť jav nazývaný v angličtine Berg wind, čo možno nazvať horským vetrom. Ide o typ vetra typický pre oblasť južnej Afriky, ktorý počas obdobia zimy (aktuálne na južnej pologuli, pozn. red) zostupuje z hôr. Vietor je horúci, suchý a nesie so sebou veľké množstvo prachových častíc, ktoré následne prenáša nad oblasť oceánu.

Medzi dvoma púšťami

Nie je náhoda, že zaujímavý jav sa satelitu podarilo zachytiť práve nad Namíbiou, vysvetľuje portál Universe Today. Namíbia patrí medzi najsuchšie krajiny Afriky, v subsaharskej časti dosahuje najnižšie úhrny zrážok zo všetkých krajín. Leží medzi púšťami Namíb a Kalahari a v podstate je takmer celá tvorená náhornou plošinou, ktorá vytvára dokonalé podmienky pre vznik horského vetra.

Foto: NASA

Piesok, ktorý sa prostredníctvom vetra dostáva z púští do oceánu je dôležitým zdrojom živín pre fytoplanktón, ktorý je nenahraditeľnou zložkou oceánskych ekosystémov. Len pred niekoľkými týždňami pritom satelity zachytili obrovský mrak saharského prachu presúvajúci sa cez Atlantický oceán, ktorý si pre svoju mohutnosť v USA vyslúžil prezývku Godzilla.

Uložiť článok

Najnovšie články