Foto: Twitter @DefenceU / Facebook Andriy Tsapilenko

Ukrajinci zničili už viac než 1 000 ruských tankov vrátane najnovšieho kusu techniky T-90M.

Ruská invázia na Ukrajine trvá už viac než 2 mesiace, pričom naši východní susedia sa stále rovnako oddane bránia ruským útokom. Často demoralizované vojsko agresora nedokáže naplno uspieť ani po nasadení najmodernejšej techniky, o čom svedčí aj tento konkrétny prípad.

Rusi poslali na územie Ukrajiny tanky už 25. februára, pričom osud viacerých z nich je dobre známy. Buď ich odtiahol ukrajinský traktor, alebo dokonca sa ich vzdali vlastní velitelia. Rusko však nedávno nasadilo na Ukrajinu aj ich najnovší tank, model T-90M.

Mal byť oslavou sily, teraz je rozbitý na šrot

Ako uviedlo ukrajinské ministerstvo obrany, ktoré cituje portál LAD Bible, nový kus ruskej armády bol zničený už pár dní po nasadení do akcie. Zdemolovaný stroj našli blízko Charkova, keďže práve v tejto oblasti plánovali Rusi zosilnený útok po ukrajinskom opätovnom zisku vlastného územia.

O incidente napísal aj ukrajinský novinár Andrij Tsapilenko, ktorý na Facebook pridal aj fotku zničeného tanku s popisom: „Tu máte najnovší ruský tank T-90M, na zlepšenie nálady. Je tu ale veľmi, veľmi horúco,“ napísal Tsapilenko.

Novinár ešte dodal, že model T-90M bude ešte len oficiálne vystavený na ruskej armádnej prehliadke, ktorá je na programe 9. mája. Podľa ukrajinského webu ArmyInform bol tank zničený americkým protitankovým raketovým systémom Javelin, ktorý z ruského stroja urobil kopu šrotu.

Tank je modernizáciou sovietskeho tanku T-72 a je vybavený výkonnejším motorom, vylepšenou dynamickou ochranou, panoramatickým zameriavačom a termovíziou. Ukrajinská obrana potvrdila zničenie tanku a vojenskú obeť zverejnila na sociálnej sieti Twitter.

K príspevku napísali: „Nový tank T-90M, pýcha výroby ruských tankov, bol zničený neďaleko Charkova. Ukrajinská armáda premenila T-90M na kovový šrot. Na Ukrajine je možná prehliadka ruskej techniky. Prehliadka zničenej výzbroje,“ dodalo ministerstvo cez Twitter.

Straty Ruska sú už značné

Ruská armáda, od ktorej sa očakávalo, že ľahko zvrhne svojich európskych susedov, utrpela na Ukrajine za posledné dva mesiace značné straty. Podľa ukrajinského ministerstva obrany nepriateľská armáda k 5. máju stratila približne už 24 700 vojakov, 1 092 tankov, 499 delostreleckých systémov, 196 lietadiel, 1 907 vozidiel a 89 riadených striel.

Je to viac personálu, ako stratila ruská armáda za celú sovietsku vojnu v Afganistane, ktorá trvala od roku 1979 do roku 1989, uvádza Atlantic. Verí sa, že straty, ktoré ruské vojenské jednotky utrpeli, spôsobia ich oslabenie na roky.

Britské spravodajské služby uviedli, že od začiatku konfliktu Rusko zapojilo viac ako 120 taktických skupín práporov, čo predstavuje približne 65 % celej jeho pozemnej bojovej sily.