Foto: sfwmd.gov

Barmské pytóny sú invázny druh a sú vytvorené skupiny lovcov, ktoré na tieto plazy poľujú.

Kým u nás máme vo voľnej prírode dva druhy hadov, z toho iba jeden je jedovatý, v mnohých krajinách sveta je tomu inak. Pravdou ale je, že had nemusí byť zákonite jedovatý, aby bol nebezpečný. Dôkazom toho je aj pytón tigrovitý tmavý, nazývaný tiež barmský pytón, ktorý je invázny druh a usídlil sa vo floridskom národnom parku Everglades. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Program na odchyt

Keďže tieto gigantické plazy lovia a zabíjajú vzácne druhy rýb, plazov, vtákov či cicavcov a tým narúšajú krehký miestny ekosystém, Floridská komisia na ochranu rýb a voľne žijúcich vtákov (FWC) spolu s Vodohospodárskym okresom južnej Floridy (SFWMD) založili program, v rámci ktorého najatí lovci poľujú na tieto plazy v národnom parku, informuje portál IFL Science.

Barmské pytóny pritom nie sú ľahká korisť. Patria medzi najväčšie hady sveta, majú ohromnú silu a dokážu usmrtiť aj človeka.

Rekordný odchyt

Teraz sa dvom lovcom pytónov, Ryanovi Ausburnovi a Kevinovi Pavlidisovi podaril úžasný odchyt. Ich najnovší úlovok bol až 5,7 metra dlhý a vážil takmer 50 kilogramov. Je to tak najväčší barmský pytón, akého dosiaľ v Everglades odchytili. Predchádzajúci rekord držal pytón z roku 2015, ktorý bol kratší iba o 2,5 centimetra.

V piatok večer sme uprostred noci, hlboko v národnom parku Everglades, vytiahli z vody tohto hada. Nikdy som nevidel hada tejto veľkosti tak blízko mojich rúk, ktoré sa triasli, keď som sa k nemu približoval. Každý pytón, ktorého chytíme, je potenciálne nebezpečný, ale tento? Tento je smrteľný. Jedna chyba a smerujem do nemocnice,“ uviedol Pavlidis.

Chytili už 5 000 pytónov

Barmskí pytóni nemajú na Floride žiadneho prirodzeného nepriateľa a tak sa im tu darí prosperovať. Väčší jedinci dokonca lovia aligátorov.

Odstránenie tohto obrovského pytóna je triumfom pre našu pôvodnú divočinu a biotopy,“ uviedol vo vyhlásení komisár FWC Rodney Barreto.

Barmské pytóny sa dostali do národného parku Everglades v dôsledku vypúšťania nezodpovednými majiteľmi, ktorí ich mali ako domácich miláčikov. Hady si tamojšiu prírodu veľmi obľúbili a močiare či trávnaté porasty sú pre nich dokonalým prostredím, navyše, keď nemajú konkurenciu v love a nikto (okrem najatých lovcov) ich neohrozuje.

Doteraz sa podarilo odchytiť už 5 000 pytónov a odhaduje sa, že v národnom parku Everglades ich žije ešte minimálne 3 000.

Uložiť článok

Najnovšie články