Foto: Wikimedia

Počuli ste už o hanblivých stromoch, ktoré sa nechcú navzájom dotýkať?

Príroda nás aj v 21. storočí vie stále prekvapiť svojou vynaliezavosťou a výnimočnosťou. Dôkazom je napríklad Krivý les (niekedy nazývaný aj Opitý les) v Poľsku, kde sú všetky stromy netradične poohýbané, či jedinečná lokalita na Novom Zélande, kde všetky stromy rastú došikma. Aj v tomto článku ostaneme pri stromoch. Ukážeme vám fenomén nazývaný „plachosť korún“, ktorý si vedci dodnes nevedia celkom dobre vysvetliť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Keď vkročíte do akéhokoľvek lesa na Slovensku a pozriete sa smerom nahor, len s veľmi dobrou predstavivosťou uvidíte medzi korunami stromov nejaké pravidelné tvary. Keby ste však vkročili do lesov neďaleko malajziského mesta Kuala Lumpur boli by ste pravdepodobne veľmi prekvapení. Práve tu totiž možno pozorovať zaujímavý prírodný fenomén nazývaný „plachosť korún“ (z angl. crown shyness). Každý strom akoby bol poriadne plachý či hanblivý a okolo svojej koruny si nechával trošku miesta tak, aby sa žiadneho svojho suseda nedotýkal.

Foto: Wikimedia
Foto: Wikimedia

Zaujímavý fenomén vedcov trápi už takmer celé storočie. Prečo k nemu dochádza nie je dodnes celkom jasné. Určiť jasnú príčinu neuľahčuje ani fakt, že k javu dochádza medzi stromami rôznych druhov no i medzi jedincami rovnakého druhu. Navyše sa podobný fenomén nevyskytuje len v Malajzii. Nájsť univerzálny vzorec na takéto netradičné správanie sa teda dodnes nepodarilo.

Crown shyness FRIM Kepong

Hypotéz prečo k „plachosti korún“ dochádza je niekoľko. Niektorí odborníci tvrdia, že stromy sa takýmto odlúčením pokúšajú sťažiť prácu škodcom a larvám, ktorí sa živia ich listami a medzerami medzi korunami jednotlivých stromov zabraňujú ich premiestňovaniu. Iní odborníci tvrdia, že ide o obranný mechanizmus pred vetrom. Existujú aj názory, že stromy sa takto správajú preto, aby zvýšili množstvo slnečného žiarenia, ktoré prenikne ich korunami, čím nepomáhajú len sebe ale aj nižšej vegetácii. Napriek tomu, že skutočnú príčinu teda nepoznáme je jasné, že sila prírody v tomto prípade prevyšuje ľudské poznatky a nám neostáva nič iné, len zaujímavý fenomén obdivovať.

crown-shyness-3
breaktotheotherside: zerostatereflex: Crown shyness What an interesting word. :D “Crown shyness is a phenomenon observed in some tree species, in which the crowns of fully stocked trees do not touch each other, forming a canopy with channel-like gaps.“ Ho
crown-shyness-4

Pozri aj: Medzi najkrajšími sú stromy zo Slovenska a z Česka. Toto je 10 „top“ európskych stromov roka 2017

amusingplanet.com, wikipedia.com
Uložiť článok

Najnovšie články