Dandownunder/Flickr

Matej Mensatoris / / Svet
Jedinečná lokalita na Novom Zélande spôsobuje, že stromy na tomto mieste rastú šikmo. Vďaka extrémnym podmienkam, ktoré tu panujú, tu len ťažko zahliadnete človeka. Vitajte na Slope Pointe.

Slope Point je malá oblasť na najjužnejšom cípe Južného ostrova Nového Zélandu. Toto miesto je jedinečné a len ťažko by ste našli niekde inde aspoň trochu podobné. Jedinečnosť tohto miesta spôsobuje to, že stromu rastú šikmo do strany a nie rovno, ako zvyčajne. Je za tým stály silný vietor, ktorý tu vanie a ovplyvňuje život na tomto fascinujúcom mieste. 

Samotné druhy stromov nie sú ničím zvláštnym, rásť ich môžete nájsť na mnohých miestach Nového Zélandu alebo aj inde. Zvláštne sú tým, že sú neustále vystavené neutíchajúcemu vetru, ktorý na ne zásadne vplýva. Vďaka tomu vyzerajú stromy tak, ako nikde inde na Zemi.

itravelNZ / Flickr
itravelNZ / Flickr

Slope Point vďačí za svoju jedinečnosť svojej geografickej polohe. Nachádza sa takmer 5000 kilometrov od Južného Pólu a vyše 5000 kilometrov od rovníka. Táto lokalita je preto vystavená neustálemu pôsobeniu vetra prichádzajúceho z Antarktídy.

Google Mapy
Google Mapy

Spisovateľ Trevor Cree opísal lokalitu Slope Pointu takto: „Nie je to vietor, ktorý vás tu nakoniec zlomí. Je to jeho nekonečná vytrvalosť, ktorá je ako bolesť zubov, a ktorá neprestane, až kým svoju obeť nezničí“. 

itravelNZ / Flickr
itravelNZ / Flickr

Stromy na Slope Pointe boli vysadené ako vetrolamy, ktoré mali ochrániť pasúce sa stáda oviec pred vetrom. Ale aj stromy sa museli nakoniec „skloniť“ pred silou a vytrvalosťou prírody. Vietor tu pretvára celú krajinu a vplýva nielen na stromy, rastliny, ale aj na stavby či útesy a samozrejme aj na ľudí.

itravelNZ / Flickr
itravelNZ / Flickr

To je dôvod, prečo na tomto mieste nežijú ľudia, alebo len skutočne zopár pastierov, ktorí strážia svoje stáda. Nenachádzajú sa tu žiadne domy, iba pár chatrčí, ktoré sú však od bičovania vetrom v dezolátnom stave.

Robert Thomson/Flickr
Robert Thomson/Flickr
Daniel Pietzsch/Flickr
Daniel Pietzsch/Flickr

Je úžasné, že na Zemi sa nachádzajú takéto jedinečné, i keď extrémne miesta. To len dokazuje, že príroda nás nikdy neprestane udivovať a fascinovať.

interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com

 

0
Komentovať (0)