Foto: TASR - Jaroslav Novák

Na dnešnom brífingu sa minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský vyjadril k výjazdovému očkovaniu imobilných pacientov v domácnostiach a k novým opatreniam.

Tlačovej konferencie sa zúčastnili aj Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja. Po brífingu sa tím presunul do Denného stacionára Comitas na ulici Ludvika van Beethovena 20 v Trnave, kde zaočkovali tých najstarších.

Prvá župná mobilná očkovacia jednotka

Mobilná očkovacia jednotka Trnavského samosprávneho kraja dnes zaočkovala prvé desiatky ľudí. Prvú vakcínu Pfizer od mobilného tímu dostala doma obvodná lekárka z obce pri Trnave, ktorá mala mimoriadne ťažký priebeh ochorenia COVID-19 a v dôsledku tohto je aktuálne imobilná. Ďalšími zaočkovanými boli klienti zariadenia sociálnych služieb Comitas v Trnave.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pri tejto príležitosti na tlačovej besede v Trnave informoval, že po Trnavskom samosprávnom kraji začnú v najbližších dňoch s očkovaním mobilné tímy aj v Banskobystrickom, Prešovskom a Trenčianskom kraji.

Ak sa postupne zvýši počet týchto tímov, v budúcnosti by podľa Lengvarského mohli zabezpečovať hromadné očkovanie napríklad v marginalizovaných rómskych komunitách. Ministerstvo momentálne hľadá spôsob, ako by krajom náklady na mobilné očkovanie kompenzoval.

Výjazdové očkovanie doteraz zabezpečovali len tímy z nemocníc, aj to len v zariadeniach sociálnych služieb. „Župná mobilná jednotka chce pomôcť rýchlejšie zaočkovať klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb, imobilných ľudí a ľudí nad 70 rokov,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič. V Trnavskom kraji by podľa neho malo pôsobiť päť až desať mobilných očkovacích tímov, očkovať budú vakcínou od Pfizer/BioNTech.

Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja na tlačovom brífingu pred novinármi tiež povedal: „Som presvedčený že takto sa podarí vysporiadať s hlavným zámerom a to je zvýšenie percenta zaočkovanosti medzi tými najohrozenejšími z nás.”

Foto: TASR

Prioritou je doočkovať staršie vekové kategórie

Prioritou je podľa Vladimíra Lengvarského doočkovať vyššie vekové kategórie, čomu má pomôcť aj masívnejšia kampaň. K najdôveryhodnejšej vakcíne na Slovensku, ktorou by sa proti koronavírusu podľa februárového prieskumu agentúry Focus dala zaočkovať viac ako polovica ľudí, je značne obmedzený prístup. K Pfizeru sa totiž aktuálne dostanú len ľudia, ktorí majú viac ako 60 rokov.

Pre nižšie vekové kategórie s dolným obmedzením na hranici 40 rokov je zatiaľ vyčlenená AstraZeneca. Jej dôveryhodnosť je však otrasená po prípadoch krvných zrazenín, ktoré sú s ňou spájané. A to aj napriek tomu, že oficiálne slovenské aj európske inštitúcie tvrdia, že je stále väčším prínosom ako rizikom a výskyt trombov je len veľmi výnimočný.

Vo veľkokapacitných očkovacích centrách zriaďovaných krajmi, ktoré fungujú len počas víkendov, podávajú práve látku od AstraZenecy. A žiadnu inú. To sa však má podľa slov ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského čoskoro zmeniť, píše HNonline.

Foto: TASR

Nová testovacia stratégia

Počas brífingu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský okrem iného povedal, že sa pripravuje nová testovacia stratégia. „Nová testovacia stratégia sa pripravuje najmä pre školy, veľké podniky a tam kde sa ľudia zhromažďujú. Chceme docieliť, aby sme ľudí neobťažovali častým antigénovým testovaním.”

Princíp je v tom že ľudia nebudú musieť chodiť toľko na testovanie. Budú zohľadňovať tých, ktorí sú zaočkovaní, aj tých, ktorí prekonali Covid-19. Vyjadril sa aj k postupnému uvoľňovaniu opatrení a povedal, že spoločnou črtou aj naďalej ostáva vnútri respirátor, vonku rúško.

Občania by sa mali stále správať zodpovedne, a to aj napriek tomu, že štatistiky počtu nakazených a úmrtí sú zatiaľ nádejné. Treba dodržiavať to čo je doteraz, hygienu odstupy, vyvarovať sa hromadných aktivít, vonku nosiť rúško a vnútri respirátor.

Podľa jeho slov sa uvoľňovať bude pomaly a postupne. „Nechceme urobiť chyby iných krajín, ktoré príliš rýchlo uvoľnili a potom sa im zhoršila epidemiologická situácia.” 

 

0
Uložiť článok
Komentovať