Foto: Wikimedia, Unsplash

V americkom štáte Illinois zaznamenali za posledný mesiac neuveriteľných 56 závažných zdravotných ťažkostí po užití syntetickej marihuany.

V mnohých štátoch USA je marihuana už bežnou súčasťou života v 21. storočí. V štáte Illinois to však zatiaľ tak nie je. Marihuana je tu dekriminalizovaná a povolená na lekárske účely. Napriek tomu sa miestni obyvatelia často rozhodnú pre alternatívu k tejto známej prírodnej psychoaktívnej rastline. Je ňou tzv. K2 či „Korenie“ (Spice) – teda syntetická marihuana, ktorá však spôsobuje vážne zdravotné ťažkosti. 

Illinoisské ministerstvo zdravotníctva aktuálne informuje o 56 závažných prípadov nepriaznivých účinkoch syntetickej marihuany a to len za posledný mesiac. V dvoch prípadoch náhrada marihuany dokonca zabíjala. U všetkých pacientoch sa pritom objavili rovnaké symptómy a to krvácanie z očí, uší, nosu a úst. U postihnutých pacientov sa objavovala aj krv v stolici a moči, či vracanie a kašľanie krvi. Všetci mali pritom spoločné jediné. Užitie syntetickej marihuany, známej ako K2.

Foto: Wikimedia

Syntetická marihuana – K2 je v podstate zmes byliniek nasiaknutá vybranou chemikáliou (alebo chemikáliami), ktoré majú u užívateľa navodiť účinky a pocity podobné, ba dokonca intenzívnejšie, ako pri užití marihuany. Legislatíva štátov následne na syntetické drogy často zabúda a výrobcom drog tak otvára rôzne cestičky na obchádzanie zákona.

Napríklad v USA sú Národným úradom pre kontrolu obchodu s drogami (DEA) zakázané vybrané chemické látky, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v rôznych syntetických drogách. Výrobcom týchto látok však stačí zmeniť používanú chemikáliu a svoj výrobok tak znovu „legalizujú“. Teda iba dovtedy, kým to DEA neodhalí a na zoznam zakázaných chemikálií látku nepridá. Takto môže kolotoč prakticky donekonečna a to neplatí len pre USA, ale napríklad aj pre Slovensko. V Austrálii majú tento systém naopak zabezpečený dokonale. Legislatíva nedovoľuje akékoľvek syntetické drogy bez ohľadu na to, aké konkrétne chemikálie droga obsahuje.

Foto: Pxhere

V štáte Illinois sa následkom užitia syntetickej marihuany dostalo za mesiac na nemocničné lôžka 56 ľudí. Vo viacerých prípadoch pritom laboratórne vyšetrenia potvrdili v krvi pacientov prítomnosť látky nazývanej Brodifakum, ktorou zdá sa niekto „vylepšoval“ syntetickú marihuanu. Brodifakum je pritom vysokotoxická zlúčenina, ktorá pôsobí ako blokátor vitamínu K. Dôsledkom celého negatívneho účinku na ľudský organizmus je znížená (až zastavená) schopnosť zrážania krvi. Brodifakum sa pritom často používa ako pesticíd či otrava pre potkany.

Foto: Pexels

Symptómy u pacientov, ktorí boli po užití syntetickej marihuany v štáte Illinois hospitalizovaní hovoria jasne. Krvácanie z takmer všetkých telesných otvorov a prítomnosť krvi v stolici a moči ukazuje na slabú schopnosť zrážania krvi. Látka Brodafikum sa síce nenašla v krvi všetkých pacientov, no je takmer isté, že aj v ďalších „variáciách“ syntetickej marihuany sa nachádzali podobné, zdravie človeka ohrozujúce chemikálie.

Pozri aj: Ako dlho ostanú nelegálne drogy v ľudskom tele? Toto by ste mali určite vedieť

ScienceAlert
Uložiť článok

Najnovšie články