foto: Unsplash

Aj keď si mnohí myslia, že migréna je výsadou iba žien, nie je to tak. Postihuje aj mužov, aj keď v menšej miere.

Migréna. Slovo ktoré pozná každý z nás, no ten, kto ju aj naozaj zažil, tak má voči nej aj patričný rešpekt. Migréna môže mať mnohé prejavy, no spoločným znakom je intenzívna bolesť hlavy. Tá môže prerásť až do tak nepríjemných stavov ako je nechutnenstvo, vracanie, sčervenanie tváre, či citlivosť na svetlo alebo hluk.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vieme, že ženy majú asi trojnásobne väčšiu pravdepodobnosť, že ich postihne migréna oproti mužom. Prečo je to ale tak?

Štúdia americkej spoločnosti pre biochémiu a molekulárnu biológiu zistila, že za migrénou by mohol stáť jeden proteín. Konkrétne ide o NHE1 s aktivitou v mozgu. Realizovaný výskum naznačuje, že kolísanie ženského hormónu estrogénu, by mohlo inhibovať (spomaľovať) produkciu tohto proteínu a to vedie k zvýšenej miere migréne u žien.

Čísla hovoria jasne. Výskum v USA zistil, že až 38 miliónov ľudí v krajine trpí migrénami, pričom 28 miliónov z nich, sú ženy. Aby toho nebolo málo, ženy majú prejavy migrény výraznejšie a mnohým ani nezaberajú štandardné lieky, ktoré užívajú na potlačenie symptómov.

Foto: Pixabay

Kým je zrejmé, že ženy migrénami trpia viac, to, prečo k tomu dochádza, vedcom unikalo, údajne z jednoduchého dôvodu. Podľa Emily Galloway, ktorá pracovala na výskumoch je to kvôli tomu, že v laboratórnych podmienkach sa využívali na testovanie najmä modely, postavené na samcoch skúmaných zvierat.

Skúmaním samcov aj samíc potkanov novy výskum dokázal zistiť základné rozdiely medzi oboma pohlaviami. Najvýznamnejší sa ukázal práve v proteíne NHE1. Ten bol v mozgoch samcov potkanov až štvornásobne vyšší, ako u samíc. Navyše sa zistilo, že samice potkanov, s najvyššou hladinou estrogénu, mali najmenšie množstvá proteínu NHE1 v mozgu.

Ako vysvetľuje Gallowayvá, na základe týchto zistení prišli s domnienkou, že ženy sú náchylnejšie na migrénu práve vtedy, keď majú najväčšie výkyvy pohlavného hormónu. To spôsobuje, že mozog je potom zraniteľnejší a citlivejší na spúšťanie bolesti.

Čo je to ale ten proteín NHE1? Jeho úlohou je okrem iného regulovať transport sodíka cez bunkové steny v mozgu a cez krvno-mozgovú bariéru. Predpokladá sa, že ak je tohto proteínu v mozgu menej, môže to viesť k zvýšenej signalizácii bolesti a vytvára tak predpoklad pre vznik migrény. A to by mohlo byť aj dôvodom, prečo sú niektoré lieky u žien menej účinné, pretože sa tak spomaľuje schopnosť lieku prekročiť práve krvno-mozgovú bariéru.

foto: Unsplash

Táto štúdia je tak významnou, pretože vedcov pomáha lepšie pochopiť, čo spôsobuje migrénu a vymýšľať účinné spôsoby ako s ňou bojovať.

Migréna je tak smutnou súčasťou života mnohých ľudí a Slováci samozrejme výnimkou nie sú. Pri opise typického pacienta mnohí lekári uviedli, že migréna sa týka vo viacerých prípadoch žien.

To ale neznamená, že migréna je výlučne spojená s nimi. V poslednom období do ambulancií, či už všeobecného alebo špecializovaného lekára, prichádza stále viac mužov. Súvisí to hlavne s vypätým pracovným nasadením a stresom. Preto nemôžeme jednoznačne tvrdiť, že migréna je výlučne spojená so ženami.

Nezabúdajte, že aj migréna sa dá efektívne liečiť či efektívne sa dajú potláčať jej symptómy. Dnes na trhu existujú mnohé preparáty, ktoré vám s ňou pomôžu. Samozrejme, vždy najprv vyhľadajte lekára, ktorý vám odporučí tú najlepšiu liečbu pre vás. V každom prípade, to najdôležitejšie je, s ňou začať čím skôr bojovať. Lebo čakať, kým odoznie sama, je vyčerpávajúce, náročné a samozrejme bolestivé.

Uložiť článok

Najnovšie články