Foto: Unsplash

Názory na túto drogu sa medzi odborníkmi líšia.

Viete, čo je to „párty droga“, či „droga lásky“ a ako získala svoje pomenovanie? 

Ako píše portál Addiction Center, extáza je pouličný názov drogy pre variant MDMA alebo 3,4-metyléndioxy-metamfetamín. Je to nezákonná a ľuďmi vyrobená tabletka klasifikovaná ako stimulant s potenciálne halucinogénnymi vlastnosťami.

Ďalšie pouličné pomenovanie je Molly, ale zatiaľ čo extáza je tabletková forma MDMA, Molly je jej prášková či kryštalická forma. Táto droga má pri nezodpovednom užívaní fatálne účinky. Vo väčšine krajín sa táto droga radí do jednej skupiny s tvrdými drogami (heroín, amfetamíny či LSD).

Jej najväčšie riziko je v jej pouličnom nakupovaní, pričom sa do drogy často miešajú iné substancie, ako napríklad LSD, kokaín, heroín, amfetamíny a metamfetamíny, potkaní jed, kofeín či dokonca látky, ktoré sa pridávajú do psích odčervovačov. Pri jej nelegálnom kupovaní je takmer isté, že konzument nedostane túto látku v jej čistej forme a práve toto dvíha riziko pri jej užívaní.

Človek sa môže „utancovať k smrti“

MDMA bola prvýkrát vyrobená nemeckou farmaceutickou spoločnosťou v roku 1912, informuje portál Drug Abuse. Pôvodným cieľom bolo pomáhať pri syntetizovaní liekov, ktoré pomáhali na liečbu problémov s krvácaním.

Foto: Unsplash

Počas 70. až skorých 80. rokoch potom zaznamenala nárast záujmu od psychológov, kým ju v roku 1985 vláda nezaradila do drog prvého stupňa. Dnes ešte stále prebieha niekoľko výskumov na jej potenciálne terapeutické účinky – výskum je ale náročné vykonávať hlavne vďaka jej klasifikácii, a tiež preto, že často priebeh psychických porúch zhoršuje. Jej jediné pozitívne účinky boli zatiaľ preukázané pri reaktívnych poruchách, akými je napríklad post-traumatická stresová porucha.

Zaujímavým faktom je, že samotné užívanie extázy má malé riziko úmrtia, ale väčšina úmrtí pod vplyvom tejto drogy bola spôsobená extrémnou dehydratáciou. Tá je spôsobená nielen dvíhaním teploty v tele, ale aj stratou pojmu o času – človek tak môže tancovať na hudobnej akcii 6 či 7 hodín bez toho, aby si uvedomil, koľko času prešlo. V kombinácii s pohybom a nedostatkom tekutín tak dochádza k prehriatiu systému a možnému kolapsu.

Mimo toho sa pri požití zvyšuje riziko v kombinácii s ostatnými drogami či v prehnane vyhriatom prostredí, či intoxikácia vodou pri prehnanom pití – práve preto sa odporúča v stave vypiť jeden pohár každú hodinu, maximálne dva pri veľmi vysokom fyzickom výkone.

Drogu skúsi každý desiaty vysokoškolák

Táto droga je veľmi častou voľbou hlavne medzi vysokoškolskými študentami, ktorí ju užívajú prioritne počas akcií, ako sú rave párty či počas rôznych koncertov a festivalov.

Foto: Unsplash

Ako spomína stránka Addiction Center, podľa prieskumov túto drogu skúsi až 1 z 10 študentov. Ďalší prieskum zase zistil, že až 98 percent ľudí, ktorí túto drogu skúsili, už mali predtým v minulosti marihuanu.

Účinky MDMA sa, podobne ako pri ostatných drogách, líšia v závislosti od človeka, prostredia i kombinácií s inými substanciami. Táto droga sa nazýva “drogou lásky” či „párty drogou“, a tento názov sa odvíja hlavne vďaka jej schopnosti extrémne zosilniť pocity pôžitku, emočného tepla, radosti, energie. Zároveň dochádza k strate vnímania času i priestoru.

Cítim sa úžasne a všetkých milujem

Výsledným efektom je, že celý mozog odrazu prepne do stavu: “Cítim sa úžasne, som dokonalý, všetko okolo mňa je nádherné a všetkých milujem.” Je to práve kvôli navýšeniu hladiny troch základných “hormónov šťastia” – serotonínu, dopamínu a noradrenalínu.

Samotný účinok trvá zhruba tri až šesť hodín, spúšťa sa zhruba 45 minút po požití tabletky. Množstvo ľudí opisuje priebeh tohto stavu ako obrovský prílev energie, kedy dokážu tancovať niekoľko hodín bez prestávky, „vcítiť sa do hudby“ či dokonca „splynúť s hudbou“. Ďalší zase cítia nával pozitívnych emócií, vďaka ktorým sa chcú objímať, tešiť sa a cítiť fyzický kontakt iných ľudí. Po ukončení stavu ale hladina hormónov znovu klesne, čo môže spôsobiť až týždeň zlých vedľajších stavov únavy, depresie, nespavosti či zníženého apetítu.

Foto: Unsplash

Hlavným nebezpečenstvom tejto drogy, dokonca aj pri žiadaných účinkoch, je pocit straty zábran i hraníc. Toto sa prejavuje prioritne pri strete s ostatnými ľuďmi – odrazu bude váš najväčší nepriateľ tým najviac atraktívnym a očarujúcim človekom na svete a váš jediný cieľ bude ho čím viac objať. Práve preto sa veľmi často zneužíva mužmi, ktorí ženám v baroch hodia tabletku do ich nápoja

Čo sa týka nežiaducich vedľajších účinkov, tie prichádzajú v škále rôznych stavov – prioritne však ostávajú pri pocite suchosti v ústach, straty organizovanosti vlastných myšlienok, straty predstavy o priestore, úzkostné myšlienky, návaly tepla a zimy, podráždenosť, znížený apetít či disociačných stavov.

Z dlhodobého hľadiska spôsobuje pravidelné užívanie tejto drogy poškodenie centra dlhodobej pamäte, poškodenie časti mozgu, ktorá ovláda kritické funkcie ako spánok, učenie sa či emócie, poškodenie nervov v mozgu, depresiu, úzkosť, psychózu, zlyhanie kardiovaskulárnych aparátov či zlyhanie obličiek.

Liečenie posttraumatickej stresovej poruchy

Ako píše portál The Conversation, nedávne klinické štúdie naznačujú, že použitie MDMA v kombinácii so starostlivo dodávanou psychoterapiou môže zlepšiť výsledky pacientov.

Okrem toho, tieto účinky pretrvávajú mesiace po liečbe. Vzhľadom na tieto pozitívne výsledky štúdie vstúpili do viacúrovňového klinického skúšania fázy 3 s 90 pacientmi s ťažkou poruchou PTSD, pričom u 67 percent došlo k významne zníženým symptómom.

Je veľmi dôležité poznamenať, že MDMA nikto neodporúča ako formu samostatnej liečby akéhokoľvek stavu a v týchto štúdiách sa skúma iba psychoterapiou „asistovaná MDMA“.

Ako ďalej píše Web MD, princíp fungovania extázy pri ľuďoch s poruchou PTSD je, že pokiaľ sa podá v klinickom prostredí, pomôže im to otvoriť sa, aby mohli zvládnuť traumatické udalosti. MDMA sama o sebe nie je schválená na legálne použitie kvôli svojej histórii ako rekreačnej drogy s potenciálom poškodenia, zneužívania a závislosti. Od roku 2017 však FDA považuje priaznivé účinky lieku na symptómy PTSD za „prelomovú terapiu“.

Extáza na Slovensku

Hoci mnoho ľudí zo staršej vekovej kategórie si nie je tejto informácie vedomý, táto droga je u nás oveľa populárnejšie, než sa zdá. Ako informuje portál Topky, v roku 2016 bola víkendová spotreba extázy v Bratislave v hodnote 35,7 miligramov na tisíc ľudí za deň.

EMCDDA ďalej upozorňuje: “MDMA/extáza je hlavnou stimulačnou drogou užívanou vo všeobecnej populácii a jej užívanie sa koncentruje v skupine 15- až 24-ročných.” Droga takto získala druhé miesto v množstve užívateľov na Slovensku hneď po marihuane.

Extáza sa teda užíva práve medzi mladšími ročníkmi, ktoré túto drogu zneužívajú hlavne za účelom koncertu či inej spoločenskej udalosti.

Addiction Center, Drug Free World, The Guardian, Drug Abuse, ABC, Casa Palmera, Very Well Mind, Web MD, The Conversation, Topky, EMCDDA
Uložiť článok

Najnovšie články