Foto: Pixabay, Wikimedia (Toby Hudson)

V dôsledku brutálnych vĺn tepla odumrela značná časť Veľkej koralovej bariéry.

Ovplyvnená však bola aj schopnosť útesu obnoviť odumreté koraly. Silné blednutie koralov, ktoré úradovalo medzi rokmi 2016 a 2017 spôsobilo, že mladé koraly sa tu už viac nedokážu usadiť a prežiť. Dôsledky teplých vĺn sú tak fatálne. Nová štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Nature avizuje, že za rok 2018 sa na bariére objavilo o 89% menej mladých koralov ako v minulosti.

Po vlnách tepla, ktoré spôsobili masívne blednutie koralov, najväčšia žijúca štruktúra – Veľká koralová bariéra, viac nie je schopná obnoviť svoje odumreté koraly. Druhy ako AcroporaAcropora cervicornis, ktoré boli v minulosti považované za najhojnejšie, sa v súčasnosti nachádzajú na bariére ešte v menšej miere, ako konárniky, ktoré tu mali najnižšie zastúpenie.

Koniec diverzity

Táto radikálna zmena spôsobí nielen to, že Veľká koralová bariéra sa značne zmenší, no zároveň aj výrazne zníži jej diverzitu. „Spôsob, akým existuje koralová bariéra sa v súčasnosti mení,“ hovorí autor štúdie Terry Hughes. „Mení sa zmes dospelých koralov, no mení sa aj zmes mladých koralov. Obrátil sa aj spôsob, akým sú jednotlivé koraly prepojené.

Unsplash

Koralové blednutie

Od roku 1998 zasiahlo koralové blednutie bariéru už štyrikrát. Ide o proces, kedy koral opustia riasy, ktoré žijú na jeho povrchu. Práve riasy zodpovedajú za zdravie koralu a zásobujú ho 90% energie, ktorú potrebuje k životu. Niektoré koraly sú schopné sa z blednutia spamätať, no väčšinou pre nasleduje smrť. Štyri masívne blednutia za posledných 20 rokov teda pochopiteľne neznamenajú pre Veľkú koralovú bariéru nič dobré.

Len v roku 2016 odumrelo 30% bariéry. Pred tromi rokmi vedci varovali, že sa blíži nejasná, no rozhodne veľká katastrofa. Hughes ďalej uvádza, že za bežných okolností by trvalo bariére obnovenie desať rokov. Pri súčasnom stave planéty a fáze, do ktorej zašlo globálne otepľovanie, si však vedci nie sú istí, či si môžeme dovoliť luxus čakania 10 rokov. Vlny tepla sú totiž čoraz častejšie aj intenzívnejšie.

Unsplash

Nádej umiera posledná

Posledné obdobie blednutia, ktoré bolo pravdepodobne najničivejšie vôbec, trvalo od júna 2014 do mája 2017. Podľa štúdie OSN z roku 2017 spôsobí každoročné blednutie 99% úmrtnosť koralov po celom svete do konca storočia. Spôsoby, ako prispieť k zmierneniu globálneho otepľovania a jeho následkov sú však mimoriadne jednoduché. Priložiť ruku k dielo je pritom ešte ľahšie, ako prispievať k ďalšiemu znečisťovaniu.

huffpost.com
Uložiť článok

Najnovšie články