Foto: Unsplash

Keby sme globálne opäť vysadili zničené lesy, mali by sme zbraň proti klimatickým zmenám.

Dokonca by sme mali zbraň tak silnú, že by dokázala vysať oxid uhličitý vyprodukovaný v priebehu poslednej dekády. Podľa vedcov pritom máme v parkoch, lesoch a rezerváciách po celom svete dosť miesta na to, aby sme vysadili 1,2 trilióna stromov. Pokiaľ by sa nám to podarilo, podľa ekológa doktora Thomasa Crowthera, by bolo toto riešenie účinnejšie, ako akákoľvek iná zbraň proti globálnemu otepľovaniu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Stromy v hojnom počte by dokonca predčili aj pokusy ako využívanie veterných turbín či vegánska diéta. Absencia potrebných informácií vyústila v to, že vedci celé roky podceňovali množstvo stromov, ktoré sa na planéte nachádzajú. To sa hýbe okolo troch triliónov. Následne vďaka údajom zo satelitov a umelej inteligencii, boli schopní vedci vyrátať, koľko ďalších stromov sa na voľné miesta zmestí.

Foto: Unsplash

Tým, že si neuvedomovali ich aktuálny počet, mali aj veľmi zlý odhad pre schopnosť planéty bojovať s klimatickými zmenami. V troch triliónoch stromoch sa momentálne nachádza 400 gigaton emisií. Pokiaľ by sa k tomu číslu pridal ďalší trilión, spoločne by boli stromy schopné zraziť také množstvo skleníkových plynov, aké do atmosféry uniklo za posledných 10 rokov.

Dekádu dlhé ničenie ovzdušia by tak bolo skutočne a doslova vyhladené. Aj napriek tomu, že nie je možné oživiť všetky miesta, kde boli lesy zničené, stále je vysádzanie stromov veľmi populárnou aktivitou pre záchranu planéty. K tomuto už výrazne prispieva Čína spoločne s Indiou. Ak máte možnosť prispieť zeleňou do toho sveta, určite by ste nemali váhať.

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články