Foto: Včelárstvo Gajdel

Zastavte sa, relaxujte a ponorte sa do zvuku včelích krídel. Toto všetko ponúka apidomec v Prievidzi.

Pred niekoľkými rokmi v našich ušiach rezonovala veta, že ak vyhynú všetky včely na našej planéte, tak do štyroch rokov vyhynie aj ľudstvo. S pani včelárkou Katkou zo Včelárstva Gajdel sme sa rozprávali o správnosti toto tvrdenia, ale aj o terapii so včelami, apidomci a o včelárstve v meste.

Vo včelárstve ste nasledovali rodinnú tradíciu. Kto sa vo vašej rodine venoval včelám?

Môj otec je včelárom už vyše štyridsať rokov. So včelami začal preto, lebo ako malé dieťa som mala rôzne ochorenia a včelie produkty mi boli odporúčané kvôli liečbe. Pred rokom môj otec ochorel a jeho otázka nebola, že kedy vyzdravie, ale čo bude s jeho včelami? Tým pádom som prebrala žezlo aj kvôli tomu, že skúsenosti so včielkami som mala ešte ako malé dievčatko a páčilo sa mi udržovať túto rodinnú tradíciu.

Včelárstvo Gajdel
Foto: Včelárstvo Gajdel

Moje znalosti som chcela posunúť aj o level vyššie, tak som sa prihlásila na včelárske učilište Pod Bánošom, kde som jednoročné štúdium úspešne ukončila. A keď sa v našom meste Prievidzi vyhlásil projekt Včely v Meste Prievidza s finančným grantom, tak som vedela, že ma včelárstvo bude sprevádzať po celý život. Projekt s  grantom získala miestna organizácia SZOPK, ktorej som aj ja členom. Po založení mestskej včelnice s troma úľmi sme sa s mojim otcom začali starať o tieto včelstvá. Venujeme sa aj vzdelávaniu žiakov o popularizácii včelárstva.

Prečo ste sa rozhodli pre štúdium včelárskeho učilišťa aj napriek tomu, že ste mali znalosti o včelárstve? Je potrebné mať vzdelanie v tomto odbore, ak sa tomu chce človek venovať?

Keď sa do niečoho pustím, tak idem na 100 %. Presne tak to bolo aj v tomto prípade. Pre každého včelára je prínosné spraviť buď kurz alebo takéto krátke jednoročné štúdium, pretože to ponúkne nový pohľad na včely.

Toto remeslo už nie je také ako kedysi, keďže sa mení klíma, priemerné teploty či podnebie. To, čo platilo kedysi, už nemusí platiť dnes. Ale aj napriek tomu sa odporúča mať pri sebe starého skúseného včelára, ktorý vedie a usmerňuje mladých včelárov v ich práci a je im vždy nápomocný.

Prevádzkujete aj apidomec, v ktorom klienti ležia na úľoch a relaxujú. Kedy ste dostali tento nápad ponúkať ľuďom apiterapiu?

V škole Pod Bánošom majú postavený apidomček a táto myšlienka ma veľmi zaujala. Táto forma terapie má svoj pôvod v Rusku a na Ukrajine, kde sa dokonca vyučuje na univerzitách a je legislatívne podložená ako forma liečby. U nás na Slovensku je ešte stále považovaná za alternatívnu medicínu, aj keď sa momentálne teší veľkej obľube.

Apidomec
Foto: Včelárstvo Gajdel

Apidomček vo Včelárstve Gajdel vznikol v novembri 2019 tak, že sa spojila dlhoročná skúsenosť môjho otca so včelami, stolárske zručnosti môjho manžela a moja vášeň pre včely. Do jari tohto roka bol uzavretý, nakoľko včely v ňom ešte zimovali, ale momentálne je plne k dispozícii klientom.

Ako prebieha pobyt v apidomci?

Apidomec je menší domček, kde klient leží na posteli položenej na troch úľoch. V jednotlivých úľoch sú vytvorené malé kruhové prierezy, ktoré sú zaistené mriežkou, aby včielky nevyleteli von, takže nie je možný kontakt klienta so včelami v domčeku.

Apidomec
Foto: Včelárstvo Gajdel

Počas terapie klient dýcha úľový vzduch, v ktorom sa nachádzajú tekuté voskové čiastočky, aerosóly z propolisu, peľ či enzýmy a taktiež je v apidomci zvýšená vlhkosť vzduchu. Pri pobyte sa môžete započúvať do bzukotu včiel v úli a na vlastnej koži pociťujete biopole celého včelstva. Toto silné žiarenie od viac ako 150-tisíc včiel má veľmi pozitívny vplyv na ľudský organizmus.

Apidomec
Foto: Včelárstvo Gajdel

Pri prvej návšteve apidomca je vhodný 10-minútový pobyt na adaptáciu tela na dané prostredie. Pre zážitkovú terapiu odporúčame 30 minút. Niekto v domčeku zrelaxuje tak, že zaspí a vydrží tam aj dve hodiny. Časovo pobyt v apidomci je pre každého klienta vždy individuálny. Spravidla odporúčame 5 až 10 ležaní. Po tomto cykle je vhodné si spraviť pauzu a terapiu si s odstupom času zopakovať.

Interiér apidomca
Foto: Včelárstvo Gajdel

Pre koho je pobyt v ňom určený? Na druhej strane, kto by sa mal vyvarovať návštevy apidomca?

Pobyty sú vhodné pre ľudí, ktorí majú kolísavý krvný tlak, trpia ochoreniami dýchacích ciest alebo sa u nich vyskytujú kožné problémy. Zaujímavosťou je, že včely dokážu vycítiť problém v tele človeka. Napríklad, ak nejaký orgán nepracuje správne, tak včely odovzdávajú svoju energiu danému klientovi.

Pri vstupe dávame podpisovať našim klientom prehlásenie, že nie sú alergickí na včelí jed, nie sú pacienti s onkologickým, či infekčným ochorením alebo tuberkulózou. Pre takýchto pacientov by pobyt v apidomci bol nebezpečný.

Aké sú benefity včelej terapie?

Elektromagnetické prostredie so včelím vzduchom pozitívne vplýva na ustálenie krvného tlaku, pri zažívacích a kožných problémoch, ale zlepšuje aj celkový psychický stav. Štúdie preukázali pozitívny vplyv apiterapie na autistických deťoch. Po troch rokoch intenzívnej terapie v kombinácií s vyváženou stravou a včelími produktami sa im zlepšil zdravotný stav natoľko, že mohli byť zaradené do školského procesu.

Taktiež sme mali klienta, ktorý k nám pricestoval až z druhého konca republiky, pretože mu práve náš apidomček vyhovoval. My sa riadime filozofiou, že u nás nájdete pokoj, pohodu a rodinné prostredie.

Interiér apidomca
Foto: Včelárstvo Gajdel

Počas pobytu v apidomci je pre klientov k dispozícií aj včelia voda. Aké sú jej plusy?

Včelia voda je voda z vodovodu vo fľašiach s otvoreným hrdlom, ktorá je v blízkosti úľov. Biopole včiel je tak silné, že dokáže harmonizovať aj túto vodu a zmeniť jej fyzikálne, ale aj chemické vlastnosti. Pitie včelej vody pozitívne vplýva na niektoré metabolické ochorenia, ako zníženie hladiny cukru v krvi u diabetických pacientov alebo pozitívne vplýva na psychické ochorenia.

Vo svojom okolí registrujem väčší záujem o včely a včelárstvo, nielen medzi mladými ľuďmi, ale aj medzi staršími. Vnímate to tak aj vy?

Áno, veľmi sa teším tomuto záujmu. Či už sa to týka nepokosených lúk v mestách, až po úle na strechách budov alebo sa včielky vracajú aj na záhrady rodinných domov. Tomu, kto sa pohráva s myšlienkou včelárstva jednoznačne odporúčam, aby do toho išli, pretože je to skvelý relax, ale aj celoživotné vzdelávanie.

Samozrejme, včielky si vyžadujú starostlivosť, ale kontrola úľov sa robí každých 7 až 10 dní. Zväčša na jar je údržba náročnejšia, pretože je obdobie rozmnožovania. S tým sa spája aj chytanie včelích rojov.

Ako sa má človek zachovať, ak uvidí veľký roj včiel?

V prvom rade treba zachovať pokoj a uvedomiť si, že včely v roji obvykle nepoštípu, takže vám nehrozí nebezpečenstvo. Druhý krok je zavolať najbližšieho včelára a ten už so svojimi dlhoročnými skúsenosťami roj najprv postrieka vodou. Vtedy včelám navlhnú krídla a nie sú schopné lietať. Potom ich metličkou zmetie do rojnice, ale musí pri tom zmiesť aj matku, pretože včely dokážu cítiť feromóny matky a na základe nich ju budú nasledovať.

Ak sa to včelárovi podarí, tak roj a aj vy ste v bezpečí. Je známe, že až 80% rojov neprežije, pretože si nenájdu vhodnú dutinu stromu, kde by sa mohli usadiť alebo si nedokážu vystavať nový úľ.

Aké máte ďalšie plány so včelami v budúcnosti?

S mojimi priateľmi včelármi sme si založili občianske združenie Včelia Akadémia, v ktorej by sme chceli ponúkať kurzy, prednášky a workshopy pre mladých včelárov, ktorí chcú začať včeláriť. Taktiež by sme im boli nápomocní pri tvorbe úľu, ponúkali konzultácie a praktické rady, ktoré sa inak ako praxou nedajú získať.

Je pravda, že ľudstvo by bez včiel vyhynulo?

Áno, čiastočne je to pravda. Včely sú veľmi dôležité pri opeľovaní väčšiny rastlín. Medzi ne patria napríklad ovocné stromy, kvitnúce rastliny a rôzne kry. Tieto plodiny sú kľúčové pre výživu ľudstva, ale aj iných živočíchov.

Včelárstvo Gajdel
Foto: Včelárstvo Gajdel

Pri ich nedostatku by sa narušil potravinový reťazec v ekosystéme. Ak by sme nemali prísun živín z týchto potravín, tak by nám chýbala rôznorodosť v strave. To by malo za následok jednotvárnosť stravy a postupné chradnutie ľudskej populácie. Ale my sme vynaliezaví ľudia a vieme si čiastočne dopomôcť. Napríklad v Číne sa opeľujú ovocné stromy manuálne s ľudskou pomocou, pretože v týchto končinách chýba opeľujúci hmyz.

Ako som vyššie spomínala, je skvelé, že čoraz viac ľudí inklinuje ku včelárstvu.  A určite aj vďaka takýmto iniciatívam ako je obmedzenie kosenia lúk, umiestňovanie úľov do miest alebo obnovenie včelárskeho remesla na dedinách, prispejeme k udržateľnosti životného prostredia.

Keby ste sa chceli o apidomci dozvedieť viac, navštívte ich webovú stránku alebo instagram.

Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články