Foto: Profimedia

Jason Arday musel v živote prekonať množstvo prekážok.

Jasona už od útleho veku trápili rôzne zdravotné ťažkosti a jeho vývin bol po viacerých stránkach oneskorený. Dokonca do takej miery, že v čase, keď mal 18 rokov, stále nevedel čítať a písať. Nenechal sa ale odradiť a našiel si spôsob, ako sa vypracovať na profesora na Univerzite v Cambridgi.

Stal sa najmladším černošským profesorom

Ako informuje web Interesting Engineering, 37-ročný Jason Arday je autistom. Jeho stav bol taký vážny, že svoje prvé slová vyslovil až keď mal 11 rokov. Čítať a písať nevedel až do 18 rokov. Napriek tomu je dnes najmladším černošským profesorom na Univerzite v Cambridgi.

Jason priznáva, že začiatky neboli vôbec ľahké, keď začal písať prvé akademické práce, v podstate ani netušil, čo robí. V začiatkoch nemal dokonca ani mentora a nikto mu to neukázal. Všetko, čo napísal, bolo preto rázne zamietnuté a tvrdo skritizované. Jason ale kritiku poňal ako príležitosť naučiť sa niečo nové a neustále sa snažil zlepšovať. Po čase ho to dokonca začalo baviť.

Jason spomína, že už v detstve sa zaoberal otázkami, prečo existuje bezdomovectvo a prečo sa ľudia zabíjajú vo vojnách. Vraj chcel byť futbalistom alebo profesionálnym hráčom snookeru. Ak by však nevyšlo to, chcel zachrániť svet. Keď mal 27 rokov, napísal na stenu svojej izby „jedného dňa budem pracovať na Oxforde alebo Cambridgi“.

Mal stráviť svoj život v sociálnom zariadení

Našťastie, Arday má okolo seba ľudí, ktorí ho vždy podporovali, vrátane kamaráta a mentora Sandra Sandiho. Teraz už Jason verí, že na toto bol jednoducho predurčený, píše Wales Online. Nenechal sa ničím odradiť, cez deň pracoval a po nociach zase študoval. Svoju prvú akademickú prácu napokon oficiálne publikoval v roku 2018.

Prvýkrát začal vyučovať na roehamptonskej univerzite, neskôr začal pôsobiť na univerzite v Durhame, kde učil sociológiu. Keď začal pôsobiť na University of Glasgow’s School of Education, stal sa vôbec najmladším profesorom v Británii. Počas svojej kariéry stihol napísať a publikovať aj niekoľko odborných kníh.

Foto: Profimedia

Odborníci trvali na tom, že Jason nikdy nebude samostatný a strávi svoj život v sociálnom zariadení odkázaný na pomoc iných. Zdá sa však, že sa ani nemohli viac mýliť.

Uložiť článok

Najnovšie články