V zozname krajín nechýba ani Slovensko, ktoré je v tejto téme v Európe pomerne slobodnou krajinou.

Len si to predstavte. Túlate sa neznámou krajinou, obdivujete jej prírodné krásy, ľudí, mestá i vidiek. Namiesto hotela s teplou sprchou a raňajkovými švédskymi stolmi si vystačíte s vlastným batohom, spacákom a stanom. Uprostred ničoho priamo pod nebeskou oblohou postavíte stan a uložíte sa na spánok, aby ste na druhý deň mohli urobiť na celkom novom mieste úplne to isté. V ktorých európskych krajinách je to však možné? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Stanovanie v prírode sa síce zdá byť absolútne prirodzené, no pravdou je, že je vo väčšine krajín sveta právne obmedzené. Je jasné, že na súkromnom pozemku je bez povolenia majiteľa zakázané, no čo s krajinou, ktorá nepatrí nikomu, alebo je vo vlastníctve štátu? I na tej vám za postavenie v niektorých krajinách hrozí prinajmenšom pokuta. V týchto európskych krajinách je to však celkom inak. Tu môžete stráviť dobrodružnú dovolenku úplne bez obáv.

Švédsko

Ako v tomto článku zistíte, severná Európa je rajom pre cestovanie po vlastných s nocovaním vo voľnej prírode. Vo Švédsku je stanovanie mimo súkromných pozemkov a mimo miest nielenže tolerované, ale dokonca absolútne legálne a bezplatné. Nejaké pravidlá tu však predsa len platia. Je zakázané rozkladať v prírode otvorený oheň a na jednom mieste môžete zotrvať maximálne 2 noci. Stanovanie je navyše povolené len turistom, cyklistom či kanoistom. Ak máte so sebou auto, potom za rozložený stan môžete dostať finančnú pokutu.

Foto: Ilustračné – Unsplash (Jonas Jacobsson)

Nórsko

Podobné pravidlá ako vo Švédsku platia i v susednej krajine tisícich fjordov. V Nórsku je povolenie stanovať v prírode zakotvené v tzv. Allemannsrettene, čo je zákon hovoriaci o verejnej prístupnosti krajiny. Zákon o rekreácii v prírode pochádza z roku 1957 a povoľuje dokonca i stanovanie na súkromnom, nevyužívanom pozemku a to na dĺžku maximálne 2 nocí.

Foto: Ilustračné – Unsplash (Daan Weijers)

Estónsko

Voľnosť v prírode, ktorú ponúkajú škandinávske krajiny, neobchádza ani Pobaltie. Estónsko, ktoré ročne navštívi o 700-tisíc viac ľudí, ako má krajina obyvateľov, je ďalším európskym rajom na kempovanie v prírode. Nocovanie v stanoch je v krajine vysoko tolerované a to i na nevyužívaných súkromných pozemkoch. Ak však nechcete nič riskovať, stačí si stan rozložiť na niektorom z množstva na to vyhradených kempoviskách, ktoré sú v krajine celkom zadarmo. Ako ich však nájsť? Pomôže vám webstránka loodusegakoos.ee.

Foto: Ilustračné – Unsplash (Siim Lukka)

Škótsko

Ubytovanie nie je v Spojenom kráľovstve vôbec lacná záležitosť. Ak máte chuť obdivovať divokú škótsku prírodu, potom vedzte, že na rozdiel od iných môžete poriadne ušetriť. V Škótsku totiž zákon povoľuje kempovanie mimo súkromných pozemkov kedykoľvek, kdekoľvek a akokoľvek dlho. Je tu síce samozrejme pár výnimiek, no krajina je v tomto smere poriadne pokroková. Pár užitočných informácií o pravidlách kempovania v Škótsku nájdete na tomto odkaze.

Foto: Ilustračné – Unsplash (Mike Smith)

Fínsko

Aj v krajine tisícich jazier je kempovanie v prírode povolené, dokonca nie je ani časovo obmedzené. Výnimkou je autonómna, demilitarizovaná oblasť Fínska s názvom Alandy a niektoré oblasti národných parkov, kde platia prísnejšie nariadenia ochrany prírody.  Kempovať je povolené dokonca aj na súkromných a nevyužívaných pozemkoch. To však len v prípade, že miestne prostredie nenarušíte a nepoškodíte.

Foto: Ilustračné – Unsplash (Chris Schog)

Turecko

V predchádzajúcich krajinách v severských štátoch Európy sa pri kempovaní musíte pripraviť na chladnejšie počasie a výbavu rozhodne netreba podceňovať. Celkom iné podmienky na vás však čakajú v Turecku. euroázijská krajina láka na kempovanie aj na svojej oficiálnej stránke cestovného ruchu. Kempovanie je v krajine absolútne slobodné, samozrejme však treba byť k miestnemu prostrediu ohľaduplný. Na stránke sa napríklad odporúča pribaliť si so sebou lopatku, aby ste mohli zakopať odpad, ktorý vaše telo počas dovolenky vyprodukuje.

Foto: Ilustračné – Unsplash (Şahin Yeşilyaprak)

Bosna a Hercegovina

Aj v tejto dodnes mnohými turistami neobjavenej no krásnej balkánskej krajine môžete kempovať v prírode legálne a celkom zadarmo. Zvýšenú opatrnosť treba v Bosne a Hercegovine dávať len v skutočne odľahlých častiach krajiny, kde sa stále môžu nachádzať míny z vojnového konfliktu v 90.rokoch. Pred niekoľkými rokmi zdroje uvádzali, že míny pokrývajú stále 2,4% územia krajiny. Bosna a Hercegovina však stále pracuje na ich hľadaní a odstraňovaní a má za cieľ celé svoje územie vyčistiť do konca roku 2019. Nebezpečné oblasti sú pritom v krajine vždy vyznačené varovnými tabuľami.

Foto: Ilustračné – Unsplash (Luka Korica)

Slovensko

Svojím spôsobom je kempovanie v prírode legálne i na Slovensku. Platí u nás však niekoľko zákonov, ktoré určujú jeho podmienky. Tak napríklad zákon o ochrane prírody zakazuje kempovanie v chránených oblastiach s 3., 4. a 5. stupňom ochrany. Lesný zákon navyše zakazuje táborenie v lese. Les je však na Slovensku definovaný mapovo, presne vyznačenými hranicami. Môže sa teda stať, že sa nachádzate medzi stromami v lese, no o „skutočný les“ sa vlastne po právnej ceste nejedná. Pozor si treba dávať aj na zakladanie otvoreného ohňa, ktorý je v mnohých prírodných častiach našej krajine zakázaný. Na rozdiel od mnohých európskych krajín je však kempovanie v prírode u nás legálne i keď s niekoľkými právnymi obmedzeniami.

Foto: Ilustračné – Unsplash (carlos hevia)
bergzeit.co.ukwisebread.comtheguardian.commomgoescamping.com
Uložiť článok

Najnovšie články