Foto: Linda Xing (iScience)

Niečo také sa vedcom ešte nepodarilo objaviť. Pochopiteľne z toho preto majú radosť.

Paleontológovia a vedci po celom svete jasajú. Nedávno sa totiž podarilo v oblasti na juhu Číny objaviť perfektne zachovalú skamenelinu dinosaurieho vajca aj s embryom vo vnútri.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa novej štúdie, v ktorej tento nález vedci skúmali, je vajíčko staré 72 až 66 miliónov rokov. Vďaka výskumom sa podarilo odhaliť súvislosť medzi pravekými tvormi a dnešnými vtákmi, píše o výsledkoch objavov portál Scitech Daily.

Jašter vo vajci bol schúlený ako bývajú dnešné vtáky

Embryo nazvali „Baby Yingliang“, objavené bolo v neskorokriedových horninách Ganzhou na juhu Číny. Vajce patrí buď bezzubému druhu teropodového dinosaura alebo oviraptosaurovi. Ako vedci v štúdii uviedli, patrí medzi najkompletnejšie embryá dinosaurov, aké sa kedy podarilo objaviť.

Foto: Linda Xing (iScience)

Táto fosília je ale vzácna aj z iného hľadiska. Dokazuje totiž, že tieto druhy dinosaurov si krátko pred vyliahnutím vyvinuli polohy, aké dnes možno pozorovať u vtákov, uviedli v štúdii. Takáto poloha ešte nikdy predtým nebola v nájdených dinosaurích vajciach pozorovaná.

„Baby Yingliang“ vo vajíčku bolo schúlené s hlavou ležiacou pod telom s nohami na oboch stranách a chrbtom stočeným pozdĺž tupého konca vajíčka. U dnešných vtákov tieto polohy súvisia s kontrolovaným centrálnym nervovým systémom, ktorý je rozhodujúci pre úspešné vyliahnutie jedinca. Keďže toto teraz vedci videli aj v nájdenej fosílii, nazdávajú sa, že dnešné vtáky si túto schopnosť adaptovali práve od dinosaurov.

Sú extrémne vzácne

Embryá dinosaurov patria medzi najvzácnejšie nájdené fosílie a väčšina z tých, ktoré sa podarilo nájsť, je neúplná a s dislokovanými kosťami. „Sme veľmi nadšení z objavu Baby Yingliang, ktorý je zachovaný v skvelom stave a pomáha nám odpovedať na množstvo otázok o raste a rozmnožovaní dinosaurov,“ uviedol jeden z členov výskumného tímu Fion Wisum Ma, doktorand na University of Birmingham. Ten je zároveň aj prvým autorom štúdie.

Čo sa týka nájdeného embrya, tak to zrejme patrilo, ako sme spomínali vyššie, buď teropódnemu dinosaurovi alebo oviraptosaurovi. Tento operený druh veľkého jaštera žil na území dnešnej Ázie a Severnej Ameriky a prezývali ho aj „jašterí zlodej vajec“.

Embryo, ktoré sa našlo, patrilo jedincovi, ktorý bol tesne pred vyliahnutím. Baby Yingliang meria 27 centimetrov a je schúlený v 17 centimetrov dlhom vajci. Po vedeckých výskumoch ho uložili v čínskom múzeu Yingliang Stone Natural History Museum.

Uložiť článok

Najnovšie články