Foto: Matúš Mikuláši (interez.sk)

Skvelá fotografia so smartfónom? Žiadny problém.

Digitálne zrkadlovky sa stávajú pre bežných ľudí prežitok. Môže za to technologický posun v oblasti smartfónov, ktorí profesionálne fotoaparáty postupne vytláča z trhu. A nejde len o bežných užívateľov. Smartfón s dobrým fotoaparátom sa stáva náhradou zrkadlovky aj v médiách či reklamných agentúrach. Ako teda urobiť so svojím telefónom profesionálnu fotografiu? 

Pred týždňom sa aj redakcia portálu interez.sk zúčastnila na školení s módnym návrhárom a fotografom v jednej osobe Lukášom Kimličkom. Školenie organizovala spoločnosť Huawei a Lukáš Kimlička nám na ňom ukázal, že na kvalitnú a profesionálnu fotografiu nám netreba profesionálnu digitálnu zrkadlovku. Celkom postačujúci je aj smartfón s dobrým fotoaparátom. O niekoľko užitočných tipov by sme sa radi podelili aj s vami.

Foto: Matúš Mikuláši (interez.sk)

Keď mám porovnať Huawei P30, tak fotí ako staršie zrkadlovky. Čo sa týka kvality, tak možno aj o čosi lepšie. Moderný smartfón vie plnohodnotne nahradiť klasický foťák, dajú sa v ňom nastaviť  clona, čas aj ISO, v podstate rovnako ako na klasickej zrkadlovke,“ povedal nám Lukáš Kimlička o tom, či sa môže smartfón porovnávať so zrkadlovkou. „Veľakrát sa mi stane, že fotím na drahý foťák a vidím, ako niekto priamo na telefón nafotí krásne fotky s perfektnými farbami, krásnou štruktúrou. Vtedy sa zamyslím, či mi ten foťák vôbec treba. Samozrejme, digitálna zrkadlovka má iné parametre, ktoré ju robia digitálnou zrkadlovkou, no v princípe si myslím, že v rámci online platforiem je foťák nahraditeľný telefónom„, dodal Lukáš Kimlička.

Fotografie v článku vznikli počas stretnutia s Lukášom Kimličkom a vyhotovené boli s pomocou Huawei P30 Pro. 

Foto: Matúš Mikuláši (interez.sk)

Svetlo – Alfa Omega dobrej fotografie

Pri fotení na mobil, ale aj akýkoľvek iný fotoaparát hrá azda najdôležitejšiu úlohu svetlo. Ak chcete urobiť dobre vyzerajúcu fotografiu a využiť pritom prirodzené slnečné svetlo, určite sa nevyberte fotiť len tak kedykoľvek. Svetlo na poludnie, ale aj pred ním a po ňom je priveľmi ostré a priveľmi silné. Najideálnejšie je využiť tzv. golden hour, teda čas krátko po východe, alebo tesne pred západom Slnka. Svetlo je vtedy jemnejšie, slabšie, hrá krajšími farbami a vynikajúco dotvára tiene.

Foto: Matúš Mikuláši (interez.sk)

Pri dobrej fotografii s pomocou smartfónu by ste sa nemali báť využívať ani dostupné pomôcky. So svetlom vám veľmi pomôže malá odrazová doska, ktorá zosvetlí tiene, ktoré pri prirodzenom svetle vznikajú. Ak nechcete investovať pár eur do odrazovej dosky, svoju prácu urobí aj biely výkres vo formáte A4. Ak sa chystáte fotiť za zlých svetelných podmienok, určite vám pomôže malý statív, ktorý taktiež nie je zničujúca investícia.

Foto: Matúš Mikuláši (interez.sk)

Kompozícia – zlatý rez a podhľad

Ak máte vyladenú hru svetiel a tieňov prichádza samotné fotenie a jeho ďalšia dôležitá časť, ktorou je kompozícia. Podobne ako pri akejkoľvek inej fotografii aj pri smartfóne je základným pravidlom zlatý rez. Ten vzniká, ak si celý záber rozdelíte pomyselnými čiarami na tretiny. Zlatý rez sa potom nachádza v priesečníku týchto čiar a práve tu by sa mal nachádzať hlavný motív fotografie. Na využívanie zlatého rezu vám v smartfóne pomôže zapnutie mriežky. Zlatý rez je dobré využívať pri všetkých typoch fotografie (portrét, krajina, street, architektúra).

Foto: Matúš Mikuláši (interez.sk)

Pri kompozícii však netreba umiestňovať len fotený objekt, ale aj seba. V drvivej väčšine prípadov sa neodporúča fotiť z nadhľadu. Práve naopak, pri fotení objektu aj portrétu je dobré si pokľaknúť a namiesto priameho – kolmého záberu, zvoliť radšej slabší podhľad. S miernym podhľadom vyzerá lepšie drvivá väčšina všetkých fotografií.

Foto: Matúš Mikuláši (interez.sk)

Prostredie

Záležitosť prostredia si musíte vyriešiť ešte pred samotným fotením. Akákoľvek dobre môže byť odfotená portrétová fotografia, ak ju urobíte v zlom prostredí, môžete ju rovno hodiť do koša. Všetko ale závisí od toho, čo chcete fotografiou zachytiť. Ak ide o pozitívnu emóciu, zvoľte farebné prostredie s dostatočným množstvom sveta. Ak naopak o negatívnu, nebojte sa vybrať do „špinavých a zanedbaných“ miest vo vašom okolí.

Foto: Matúš Mikuláši (interez.sk)

Pri portrétovej fotografii vo všeobecnosti môžeme rozlišovať medzi dvoma tipmi prostredí. Buďto pred stenou, ktorá môže byť jednofarebná (často biela), alebo vzorovaná. Druhou voľbou je exteriér, ktorý je však na výslednej fotografii rozmazaný a slúži ako pozadie. V takomto prípade treba zvoliť dostatočne dlhý priestor, ktorý sa bude za fotografovaným objektom ťahať takpovediac do nekonečna.

Foto: Matúš Mikuláši (interez.sk)

Efekty

Takmer každý dnešný smartfón ponúka už v základnej aplikácii na fotenie množstvo rôznych efektov rovnako ako aj nástrojov na úpravu fotografie v postprocesse. A rozhodne ich treba využívať. Napríklad bez efektu hĺbky ostrosti na dobrú portrétovú fotografiu zabudnite. Úpravu svetla či farieb urobte radšej ručne v postprocesse. Pri efektoch však netreba zabúdať na zlaté pravidlo – všetkého veľa škodí. Extrémnym hodnotám nastavení sa preto určite vyhýbajte.

Uložiť článok

Najnovšie články