Foto: SITA/Ilustračná foto - Rýchly množivý reaktor v Rusku - Rosatom

TerraPower sa chystá stavať jadrové elektrárne novej generácie.

Spoločnosť, ktorej spoluzakladateľ je známy podnikateľ a filantrop Bill Gates sa chystá začať stavať v Spojených štátoch svoje prvé jadrové elektrárne novej generácie. Tie majú využívať rýchle reaktory a chladenie sodíkom. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Už v júni

Generálny riaditeľ spoločnosti TerraPower povedal, ako uvádza Business Insider citujúc Financial Times, že začnú už v júni tohto roka stavať v blízkosti bývalej uhoľnej elektrárne v americkom Wyomingu jadrovú elektráreň. Pravdou ale je, že dovtedy ešte nebudú mať stavebné povolenie od regulačných orgánov. Začnú ale s prípravnými prácami na nejadrových častiach, ktoré si povolenia nevyžadujú.

TerraPower chce pritom uviesť svoju prvú jadrovú elektráreň do prevádzky v roku 2030, pričom na stavbu použije aj 1 miliardu dolárov od podporovateľov, ale, samozrejme, aj vlastné prostriedky, keďže náklady na sodíkový reaktor sa predpokladajú na úrovni 4 miliárd dolárov. Avšak polovicu z tejto sumy uhradí ministerstvo energetiky USA. Spoločnosť TerraPower vznikla v roku 2006 pod záštitou Billa Gatesa.

Vizualizácia elektrárne. Foto: Terra Power

Sodíkom chladené reaktory

Reaktory spoločnosti TerraPower sú zaujímavé tým, že na chladenie používajú sodík (bežne sa reaktory chladia vodou). Od sodíka je aj odvodený ich názov „Natrium“. Zaujímavosťou je, že súčasťou elektrárne by mal byť tiež systém na skladovanie energie v roztavených soliach.

Reaktor má mať výkon 345 megawattov, pričom vďaka uloženej energii bude môcť svoj výkon zvyšovať až na 500 megawattov. Takáto elektráreň bude môcť poskytovať energiu pre približne 400-tisíc domácností.

Problémom je urán

Projekt môže mať ale aj problém, a tým je palivo. Na rozdiel napríklad od množivých reaktorov, ktoré môžu používať rôzne typy palív, pri tomto type sa využíva palivo označované ako HALEU. Ide o novú triedu jadrového paliva, kde sa štiepneho izotopu – uránu 235 – nachádza viac ako 5 % (čo je bežný štandard v jadrových reaktoroch), ale menej ako 20 %. Vďaka vyššej miere obohatenia sú tieto reaktory účinnejšie.

HALEU, ako informuje GeekWire, vyrába zatiaľ iba Rusko, a v dôsledku vojny na Ukrajine nie je snaha zo strany Západu nakupovať produkty z Ruska. Je preto dôležité, aby HALEU začali vyrábať aj krajiny Západu, a to by mali byť USA schopné o niekoľko rokov.

Sodíkové reaktory sú napriek tomu dobrým krokom do budúcnosti. Sú bezpečné, rektor pracuje pri teplote, ktorá je o 350 stupňov Celzia nižšia, ako je bod varu sodíka. Je to bazénový typ reaktora, čo eliminuje možnosti úniku či straty chladiva. Navyše, konštrukcia reaktorov Natrium je navrhnutá tak, že ak aj dôjde k neočakávanému odstaveniu, tak sa dokáže chladiť bez nutnosti dodávky elektriny.

Uložiť článok

Najnovšie články