Foto: Max Pixel

Ak by ste mali povedať nejakého odporného živočícha, medzi prvými by ste si asi spomenuli na švába.

To vôbec nie je prekvapivé. Šváby sú skutočne odporné, doterné a hlavne nebezpečné. Dokážu roznášať mnohé choroby a svojou prítomnosťou nám poriadne strpčujú život. Niet preto divu, že ľudia proti ním bojujú, ako len vedia. No šváby sa proti tomu dokážu aj efektívne brániť. A to až tak, že to prekvapilo aj samotných vedcov, ako uvádza portál IFLScience.  

Článok pokračuje pod videom ↓

Konkrétne ide druh švába – Rusa domového (Blattella germanica), ktorý je dobre známy aj na Slovensku. Ak sa náhodou stretneme s týmto nepríjemným hmyzom, naša prvá reakcia je použitie účinného insekticídu vo forme spreja, o ktorom dúfame, že švába zabije. No ako sa ukazuje, tieto chemikálie sa stávajú neúčinné.

Foto: Pixabay

Rusy si totiž voči týmto insekticídom budujú odolnosť, ako uvádza štúdia uverejnená v Nature. Zarážajúca je najmä rýchlosť a to už v rámci jednej generácie.

Vidíme, že nárast rezistencie sa v jednej generácii zvýši štvor- až šesťnásobne„, povedal vo vyhlásení Michael Scharf, z  katedry entomológie na Purdueovej univerzite.

Vedci testovali tri rôzne druhy insekticídov a to abamectin, kyselinu boritú a tiametoxám v mnohých zamorených bytoch v rôznych štátoch USA počas šiestich mesiacov. Počas toho aplikovali postreky každý mesiac iným prípravkom a následne ich rôzne kombinovali.

Bez ohľadu na rôzne kombinácie či použitia iba jedného insekticídu, vedci neboli schopní znížiť ich populáciu. Pri ošetrení iba jedným insekticídom sa populácie rozrastali o 10%. Aj pri použití kombinácie dvoch sa ich populácia rozrastala. Pri trojkombinácii sa podarilo udržať počet švábov, ale nedokázali ho znížiť.

Foto: Pexels

Tieto zistenia následne overovali aj na laboratórnej úrovni. Výsledky ukázali, že potomkovia švábov sa stávali v podstate „imúnnymi“ voči chemikáliám, ktorým boli vystavení ich rodičia.

Keďže samička rusa dokážu počas trojmesačného cyklu splodiť až 50 potomkov, je to skutočne hrozivé zistenie. Navyše tu dochádza aj ku krížovej rezistencii, ak je samec aj samička vystavená dvom rozdielnym insekticídom, tak ich potomkovia majú vybudovanú odolnosť voči obidvom týmto prípravkom.

Vedci preto budú musieť hľadať a vyvíjať nové a účinnejšie prípravky, ktoré budú schopné efektívnejšie zabíjať tento nepríjemný hmyz. Takisto je potrebné účinne kombinovať otravy a pasce či zlepšiť prevenciu, ktorou sa najlepšie zabráni šíreniu švábov.

Jedno je však isté. Ešte potrvá veľmi dlho, kým si šváby vybudujú odolnosť voči zašliapnutiu. To je síce malá ale aspoň nejaká istota do budúcnosti.

Uložiť článok

Najnovšie články