Foto: TASR

EÚ sa pripravuje na hromadný nákup vakcín a antivirotík proti opičím kiahňam.

Európska únia rozhodla o spoločnom nákupe vakcín a antivirotík na boj proti opičím kiahňam – vírusu endemického v Afrike a so zriedkavým výskytom v iných častiach sveta.

Článok pokračuje pod videom ↓

V rozhovore pre švédsky denník Dagens Nyheter to podľa agentúry Reuters uviedol Richard Bergström, generálny riaditeľ Európskej federácie farmaceutického priemyslu a združení (EFPIA).

Zmluvy zatiaľ nie sú podpísané

Švédsky denník napísal, že EÚ kúpi vakcínu Imvanex od spoločnosti Bavarian Nordic a liečivo Tecovirimat od spoločnosti Siga Technologies zo Spojených štátov.

Bergström uviedol, že EÚ zatiaľ nepodpísala zmluvu so žiadnou z týchto firiem. Ubezpečil však, že „to pôjde rýchlo“.

„Zmluvu by sme mali mať hotovú približne do týždňa a možno v júni nejaké obmedzené dodávky,“ citoval denník vyjadrenie Bergströma.
Agentúre Reuters sa bezprostredne nepodarilo získať reakciu EÚ na túto správu. Imvanex je vakcína proti pravým kiahňam, s ktorými sú opičie kiahne úzko spojené.

Na pravé kiahne

V USA je schválená na prevenciu kiahní aj opičích kiahní. V Európskej únii je schválená na pravé kiahne, hoci lekári ju môžu neoficiálne predpisovať aj na opičie kiahne.

Úrady verejného zdravotníctva od začiatku mája zaznamenali v celkovo 19 krajinách sveta viac ako 200 potvrdených prípadov zvyčajne miernej vírusovej infekcie opičích kiahní alebo podozrení na toto ochorenie. Na Európu pripadá väčšina – 191 – prípadov, z toho 118 v krajinách EÚ.

Variant opičích kiahní, ktorý sa vyskytol v súčasnom ohnisku nákazy, má približne jednopercentnú smrtnosť. Zatiaľ neboli hlásené žiadne úmrtia, konštatoval Reuters.

0
Uložiť článok
Komentovať