Foto: IG @travelistan.sk, travelistan.sk

Počas dvoch mesiacov v mrazoch prechodil 1 100 kilometrov.

Dokázal pre niektorých nemožné. Slovákovi Martinovi Navrátilovi sa v pondelok večer podarilo dokráčať na Južný pól. Počas dvoch mesiacov v mrazoch prechodil 1 100 kilometrov. Aktuálne je s najväčšou pravdepodobnosťou na ceste späť do civilizácie.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Dokázal som to. Som na Južnom póle.” Prvé slová po tom, ako dorazil na Južný pól, adresoval cez satelitný telefón Petrovi Hliničanovi. S ním sa už roky venuje cestovaniu v projekte Travelistan, o úspechu informoval na Facebooku.

Južný pól dosiahol v pondelok, 10. januára, o 20:16 nášho času. Pešo od pobrežia Antarktídy sa sem dostal ako vôbec druhý Slovák v histórii. Prvým bol Peter Valušiak pred 26 rokmi.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Travelistan (@travelistan.sk)

Na Južný pól sa vybral na jeseň

Martin sa vybral na Južný pól začiatkom novembra minulého roka. Na Antarktídu letel zásobovacím lietadlom z čilského mesta Punta Arenas. Keď sa dostal na kontinent, čakala ho unikátna túra, píšu TV Noviny.

Martin sa hlásil raz za niekoľko dní. Cestu dlhú 1 100 kilometrov prekonal za necelé dva mesiace. „V pláne je 20 až 25 kilometrov denne. Všetko závisí od počasia a poveternostných podmienok. Celú vzdialenosť ideme na lyžiach bez psov a ťaháme si 80 až 100-kilové sane,” napísal cestovateľ na svojom blogu ešte pred cestou.

Príprava trvá veľmi dlho

„Materiálna príprava trvá tiež veľmi dlho. Samozrejme, potreboval špeciálne topánky, ktoré vydržia aj mráz do mínus sto stupňov Celzia či špeciálny spacák, špeciálne bežky, termobielizeň, ale aj vrecká na moč, aby nemusel v noci pri teplote mínus 70 stupňov a 200-kilometrovom vetre vybiehať zo spacáku von,“ približuje cestovateľov kolega Peter.

Martin Navrátil už absolvoval mnohé expedície. Niekoľkokrát zažil zimnú Transsibírsku magistrálu. Navštívil aj najchladnejšie miesto planéty v Ojmiakone a mnoho ďalších. Celkovo precestoval už viac ako 160 krajín sveta. O jeho expedíciách si môžete prečítať viac aj v jeho samostatnom blogu na Intereze.

Uložiť článok

Najnovšie články