Foto: NASA staff photographer / Public domain

Kathy Lueders sa dočkala skutočnej pocty.

Stala sa prvou ženou v dejinách NASA, ktorá stojí na čele ľudských misií. Kathy Lueders je tak významnou členkou tímu, ktorý sa pokúsi ľudí dostať späť na Mesiac už do roku 2024.

Pred niekoľkými dňami NASA prostredníctvom Twitteru zverejnila informáciu o tom, že Kathy Lueders sa stala prvou ženou v dejinách NASA stojacou na čele programu, ktorého cieľom bude do roku 2024 opäť dopraviť ľudskú posádku na Mesiac. Kathy Lueders doteraz úspešne zvládla programy Commercial Crew & Commercial Cargo, zdá sa teda, že na ďalšiu misiu je ako stvorená.

Podieľala sa na mnohých projektoch NASA

Kathy Lueders sa k NASA pridala ešte v roku 1992 a odvtedy sa zúčastnila niekoľkých významných misií a programov. Dozerala dokonca aj na prvý komerčný let s ľudskou posádkou pod taktovkou spoločnosti SpaceX, ktorý sa odohral 30. mája. Okrem toho sa niekoľko rokov podieľala na programoch v spolupráci s Boeingom či spoločnosťou SpaceX, ktorých cieľom bolo testovanie kapsúl, ktoré by dokázali človeka bezpečne dopraviť do vesmíru.

Program, ktorý sa zaoberal možnosťou komerčných letov do vesmíru, bol vesmírnou agentúrou NASA spustený už pred vyše 10 rokmi. Išlo o obrovský krok vpred, a to nielen pre NASA. Čo sa týka letu na Mesiac, plán je taký, že posádku vesmírnej rakety budú tvoriť dvaja astronauti, pričom jedným z nich bude žena. Do vesmíru by sa mali dostať za pomoci rakety SLS a kapsuly Orion. Program má však mierne meškanie a NASA sa zatiaľ nerozhodla, ktorá spoločnosť prepravný prostriedok postaví.

Science Alert
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )