Foto NASA / Public domain

Pred niekoľkými dňami sa žena menom Kathy Sullivan druhýkrát zapísala do dejín.

Kathy Sullivanová sa pred 25 rokmi zapísala do dejín vďaka tomu, že sa stala prvou Američankou, ktorá sa dostala do vesmíru. Nedávno sa rozhodla pokoriť ďalší rekord a stala sa prvou ženou, ktorá sa ponorila na dno Challenger Deep, najhlbšie položeného miesta na Zemi. Zároveň je jediným človekom na svete, ktorý počas svojho života dokázal vykonať obe cesty.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najprv vo vesmíre, potom na dne Mariánskej priekopy

Challenger Deep sa nachádza takmer 11 kilometrov pod hladinou Pacifiku a je súčasťou Mariánskej priekopy. Ako informuje portál Science Alert, Kathy Sullivan sa stala prvou ženou, ktorá sa do extrémnej hĺbky ponorila a zároveň sa pred 25 rokmi vydala do vesmíru. Podľa informácií EYOS Expeditions bola Kathy 8. človekom, ktorý sa na dno Challenger Deep dostal.

V súčasnosti má Sullivanová 68 rokov a na dno Mariánskej priekopy šla ako kopilot ponorky Limiting Factor, pričom jej spolucestujúcim bol milionár Victor Vescovo. Ten sa dno priekopy rozhodol preskúmať už tretíkrát. V ponorke strávila dvojica dokopy 10 hodín, pričom cesta na dno trvala 4 hodiny, na dne strávili hodinu a pol a ďalšie 4 hodiny zabrala cesta späť nad hladinu.

Rhododendrites / CC BY-SA

Po kariére v NASA sa venovala oceánografii

Vescovo po úspešnej misii zložil Sullivanovej prostredníctvom Twitteru poklonu. Prvé, čo Vescovo a Sullivanová urobili po návrate na povrch bolo to, že zavolali astronautom na ISS. Prostredníctvom svojho blogu sa Sullivanová vyjadrila, že na dne priekopy je tma, zima a voda vytvára neuveriteľný tlak. Trup ponorky Limiting Factor však bol navrhnutý tak, aby to všetko zvládol. Navyše, ponorka túto cestu zvládla už päťkrát, čo z nej činí jedinú ponorku, ktorá takýto ponor zvládla viac ráz.

Sullivanová má na konte viac úspechov. V NASA pôsobila 15 rokov a po ukončení kariéry astronauta sa začala aktívne venovať oceánografii. V roku 1993 sa dokonca stala hlavným vedeckým poradcom organizácie National Oceanic and Atmospheric Association.

Science Alert
Uložiť článok

Najnovšie články