Foto: Unsplash

Úplné zatmenie Slnka patrí k vzácnym úkazom, pre ktorý ľudia cestujú cez celý svet.

V Európe nás možno tohtoročné nebeské divadlo roka minie, no ľudia v Severnej Amerike sa na túto udalosť starostlivo pripravovali. V ich časti sveta sa dnes Slnko úplne ponorí za Mesiac, pričom pohľad na tento úkaz bude vyzerať ako „tŕnistý ježko“. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje TASR, s odvolaním sa na CNN, celá udalosť sa podľa stredoeurópskeho časového pásma začne tesne po 8. hodine večer, čo predstavuje 11. hodín ráno miestneho času. Ako prví ho budú môcť sledovať v Mexiku, následne začne postupovať cez celú oblasť Spojených štátov (od Texasu po Maine) a skončí až v Kanade. Nakoľko je jeho pás totality tento rok široký až 200 kilometrov a prechádza cez husto obývané oblasti, očakávame historicky najväčší počet amerických pozorovateľov. Čo sa týka času na pozorovanie, tak ten môže dosiahnuť až štyri minúty a 28 sekúnd, pokiaľ sa nachádzate v správnej časti kontinentu.

Okrem západnej časti sveta si ho čiastočne užijú aj v Spojenom kráľovstve, kde zároveň zažijú prvé zatmenie od roku 1999. Ďalšie sa u Britov objaví až v roku 2090.

Čo sa týka samotného Slnka, portál iMeteo upozorňuje, že je malá pravdepodobnosť slnečných búrok, ktoré by celý úkaz spestrili. Dodáva však, že Slnko bude mať oslabené magnetické pole, vďaka čomu bude okolo neho žiarivá aura, ktorú nazývame koróna. Dodáva, že podľa slnečného fyzika Scotta McIntosha bude tak Slnko vyzerať ako “tŕnistý ježko”.

Ľudia z úplného zatmenia šalejú

Samozrejme, takáto udalosť so sebou prináša aj davové šialenstvo, ktoré sa prejavuje v rôznych formách. Od prvého momentu začali napríklad vznikať konšpirácie o tom, že zatmenie znamená koniec sveta. Podľa News Sky časť konšpirátorov vytvorila nesprávnu mapu pásma totality, aby dokázala, že zatmenie pretne niekoľko biblických miest nazývaných Ninive. Podobné apokalyptické vyhlásenia má aj republikánska kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová, ktorá tvrdí, že tohtoročné zatmenie má byť znamením od Boha a príkazom na to, aby sa Amerika kajala zo svojich hriechov.

Kevin Baird

Iní ľudia sa ale namiesto vymýšľania záhadných teórií radšej na zatmenie starostlivo pripravujú. Ako informuje AP, na udalosť a davy pozorovateľov sa pripravujú hlavne štáty, cez ktoré prechádza pásmo totality. Niektoré okresy volajú na pomoc aj políciu, rozsah jednotiek má pripomínať pohotovostnú situáciu následkom silných búrok. V Texase, Indiane, Ohiu, New Yorku, Pensylvánii či Vermonte v dôsledku očakávania hustej premávky zatvárajú či prerušujú výučbu stovky škôl. V Oklahome s celou situáciou pomáha dokonca Národná garda.

Na sociálnych sieťach sa hromadia diskusie o tom, ako sa ľudia pripravujú na pozorovanie. Redditoví debatéri napríklad upozorňujú ľudí, nech si nezabudnú zobrať deky či plné nádrže benzínu. Niektorí dokonca ponúkajú rady o komplexných plánoch na to, aké náhradné lokality treba vyberať, ak nebudú vhodné podmienky na pozorovanie (ak bude zamračená obloha).

Spoločnosť Solar Eyeglasses ďalej Američanov upozorňuje na to, aby mali pri pozorovaní zatmenia nasadené okuliare s červeným a zeleným filtrom. Má to pomôcť vďaka takzvanému Purkyňovému efektu, vďaka ktorému sú naše oči v slabom osvetlení lepšie prispôsobené chladnejším farbám. Pacific Science Center ľuďom odporúča zakúpenie špeciálnych šošoviek a filtrov na fotoaparáty a kamery na telefónoch, aby predišli ich poškodeniu.

Vedci upozorňujú i majiteľov štvornohých miláčikov, ktorí môžu počas zatmenia cítiť zmätok, strach a nervozitu podobnú tomu, keď na konci roka počujú hlasné ohňostroje a petardy.

Ako si pozrieť zatmenie zo Slovenska?

Vďaka dobe internetu a živých vysielaní však nemusíte kvôli zatmeniu cestovať cez celý svet. Užiť si ho môžete vďaka streamu Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý ho ponúka zadarmo na sociálnej sieti YouTube. Ponúkať živé vysielanie bude tiež Time and Date, či VideoFromSpace. V neposlednom rade si ho môžete prehrať aj z predplatenej streamovacej platformy Disney+ v spolupráci s Nat Geo, ktorá ho bude ponúkať v špeciáli Eclipse Across America.

Uložiť článok

Najnovšie články