Foto: Unsplash

Škola z nás možno milionára nespraví, no často nám dá správny základ na to, aby sme sa k veľkej sume na účte dopracovali neskôr.

Svoje o tom vedia aj tí najbohatší ľudia a osobnosti z územia Británie. V rebríčku tých najviac bohatých nenájdete širokú variáciu odborov – všetci študovali len osem rôznych vecí. Správu priniesol portál The Tab, s odvolaním sa na rebríček najbohatších ľudí v Británii podľa The Times.

Asi najšokujúcejšou voľbou je posledné miesto v rebríčku, ktoré získal odbor s názvom countryside management. Na Slovensku nájdeme podobné odbory pod názvami ako „manažment poľnohospodárskej krajiny a rozvoj vidieka“ či „ekonomika a manažment poľnohospodárstva“. Aby sme ale boli fér, boháč s týmto titulom asi vďaka nemu veľký majetok nezískal. Ide o Hugha Grosvenora, britského aristokrata, ktorý sa pýši majetkom v hodnote viac ako 11,85 miliárd eur.

Chémia aj žurnalistika

Siedme miesto patrí miliardárovi, ktorý vyštudoval chémiu, biológiu a fyziku. Na šiestom mieste sa, prekvapivo, ocitol odbor žurnalistika a anglické štúdiá. Za touto voľbou si stojí napríklad britská herečka Emma Watson, ktorá má vyštudované anglické štúdiá a aktuálne ukončuje odbor kreatívneho písania na Oxfordskej univerzite.

Foto: Unsplash

Aj piate a štvrté miesto obsadili ďalší humanisti. Dvaja najbohatší Briti vyštudovali archeológiu a antropológiu, ďalší piati zase umenie a dizajn.

Na treťom mieste sa umiestnil odbor informatika a počítačová veda. Medzi najbohatšími ľuďmi v Británii ho vyštudovalo šesť ľudí. Druhé miesto v rebríčku patrí odboru biznis, ekonomika a manažment. Túto voľbu urobilo sedem ľudí v zozname.

„Bez školy“ ako najčastejšia voľba

Prvé miesto poteší hlavne tých, ktorí školstvo a roky života na univerzite odmietajú. Zarážajúcich 40 percent najbohatších Britov nemá za svojím menom žiadny titul.

Je tiež nutné dodať, že hoci odbory v zozname patria medzi najčastejšie voľby boháčov, veľké percento ľudí v zozname už vlastnilo veľký majetok. Štatistiku veľmi významne ovplyvnil počet aristokratov a dedičov, ktorí sa v Británii nachádzajú. Vo veľkom množstve prípadov teda odbor nebol dôvod toho, prečo majú taký vysoký majetok.

Tým však vôbec neodrádzame ľudí od toho, aby študovať išli. Je však dôležité uvedomiť si, čo je vlastne našou motiváciou pre štúdium. Pokiaľ nás skutočne zaujíma nejaký odbor a chceme sa o téme dozvedieť čo najviac, univerzita je výborným riešením. Okrem funkčných odborov, akými sú medicína či právo, by sme mali voliť podľa toho, či sa danej veci dokážeme venovať celý zvyšok nášho života.

Avšak ľudia, ktorých motiváciou je dosiahnuť v živote hlavne materiálne zabezpečenie a finančnú stabilitu, podľa výsledkov tohto rebríčka vôbec nemusia rozvíjať podnikateľský a iný potenciál v priestoroch univerzity. Ako sami vidíte, šialené cifry na účte so školou často vôbec nesúvisia.

Takto vyzerá celý rebríček:

  1. Bez školy
  2. Biznis, ekonomika a manažment
  3. Informatika a počítačová veda
  4. Umenie a dizajn
  5. Archeológia a antropológia
  6. Žurnalistika a anglické štúdiá
  7. Chémia, biológia a fyzika
  8. Ekonomika a manažment poľnohospodárstva

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články