foto: imgur (Avetus)

Ľudia trpia zlozvykmi od výmyslu sveta.

Tých zlozvykov je vlastne toľko, že by sa oplatilo zamyslieť nad tým, či je nám to vedomie skutočne na niečo dobré. Nezachádzajme však do pseudo filozofie. Zlozvyky môžu byť rôzne. Či už len to, že nezaspíte bez hučiaceho televízora alebo nemáte poriadny deň, ak ho nezačnete šálkou kávy. Najrozšírenejším spomedzi všetkých zlozvykov by mohlo byť aj praskanie kĺbov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Určite aj vás rodičia strašili tým, aké prestrašené dôsledky to na vás napácha. Neudržíte ceruzku v rukách a šnúrky vám budú viazať susedia. Je to však skutočne tak? Možno si praskáte kĺby pretože nemôžete odolať a možno len preto, aby ste naštvali svoje okolie. A možno vás vaše okolie štve praskaním kĺbov. Tak či onak, veda má na túto otázku odpoveď.

Nič vám nehrozí

knuckles

Podľa nedávnej štúdie, ktorá prebehla na Harvarde, praskanie kĺbov nezvyšuje pravdepodobnosť vzniku artritídy. Štúdia sa zamerala na pacientov, ktorí týmto ochorením trpia a rozdelila ich na dve skupiny. Jedna z nich si kĺby praskala a druhá zas nie. Žiadny významný rozdiel však v týchto skupinách nespozorovali. Jeden výskumník dokonca investoval 60 rokov do toho, že si prsty praskal len na jednej ruke. Taktiež nedošiel na žiadny významný rozdiel.

Crack.

Čo to záhadné praskanie však je?

Ide o praskanie bubliniek synoviálnej tekutiny, ktorá sa v ľudských kĺboch prirodzene nachádza. Tieto bublinky praskajú v momente, keď sa kosti oddelia, teda v prípadoch, že prsty natiahnete alebo ich vyvrátite. Aj napriek tomu, že riziko artritídy s praskaním kĺbov nevzniká, stále nie je dobrým nápadom oddávať sa tejto slasti od rána do večera.

Všetkého veľa škodí

Je pravda, že nič strašné sa nestane. Aj keď predstava, že by mal jednotlivec v tridsiatke či štyridsiatke trpieť artritídou len preto, že si praskal v mladosti kĺby, je desivá, stále nie je reálna. Časté praskanie kĺbov však môže viesť k iným poruchám. Môžete dostať pocit gumených rúk alebo dokonca stratiť pevný stisk. Lepšia alternatíva je teba chytiť antistresovú loptičku a stisk precvičiť.

Pozri aj: Kvôli hladu si odrezal prst. Krutý Minnesotský hladovací experiment mal vedcom ukázať, ako ľudia reagujú na nedostatok potravy

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články