Ilustračná foto: Unsplash

Štúdia ukázala, že jej účastníkom zostarol mozog za noc až o jeden či dva roky. Nie však netrvalo.

Ľudský mozog je fascinujúci, podobne ako samotný spánok. Napriek tomu, že o nich mnoho vieme, stále sú tu veci, ktoré zostávajú zahalené rúškom tajomstva. Na spánok, presnejšie spánkovú depriváciu a jej vplyv na mozog, sa pozrela aj nová štúdia publikovaná v časopise Journal of Neuroscience. A výsledky sú skutočne zaujímavé. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Čo urobí s ľudským mozgom iba jediná noc bez spánku? Na túto otázku hľadala odpoveď štúdia, ktorej sa zúčastnilo 134 ľudí.

Ako vysvetľuje web Live Science, boli rozdelení do štyroch skupín. Účastníci v prvej skupine strávili noc bez spánku, v druhej skupine spali tri hodiny, v tretej päť hodín počas piatich dní a napokon tu bola štvrtá skupina ľudí, ktorá si mohla užiť osemhodinový spánok. Čo štúdia zistila?

Ilustračná foto: Unsplash

Mozog zostarol o jeden až dva roky za jedinú noc

Aby sa autorom štúdie podarilo získať potrebné výsledky, po každej noci účastníci absolvovali magnetickú rezonanciu, vďaka ktorej dokázali sledovať zmeny.

Sledovali pri tom takzvaný vek mozgu. A výsledky ukázali, že skupine ľudí, ktorá bola bez spánku iba jednu noc, ich mozog zostarol o jeden až dva roky. Zaujímavé však je, že po jednej noci spánku sa toto starnutie mozgu zvrátilo späť, a teda nešlo o trvalý jav skutočného starnutia, iba ho tieto zmeny evokovali.

Foto: Unsplash

Zaujímavý základ pre ďalší výskum

Pri ostatných pozorovaných skupinách neboli zaznamenané podstatnejšie rozdiely, čo sa veku ich mozgu týka v porovnaní so skupinou, ktorá si dopriala 8 hodín spánku.

Čo sa týka dlhodobých účinkov spánkovej deprivácie na mozog v reálnom živote, sú otázne. Autor štúdie preto spomenul možný budúci výskum, ktorý by bol zameraný na ľudí, ktorí napríklad pracujú v noci a následne majú počas dňa problém zaspať. Čo nie je vôbec ojedinelým javom.

Uložiť článok

Najnovšie články