Foto: Unsplash / TASR

Budova Slovenského rozhlasu je vraj jednou z najškaredších na svete.

CNN patrí medzi najväčšie nadnárodné spravodajské spoločnosti na svete, pričom o dianí vo svete informujú neustále celých 24 hodín. Do ich populárnej rubriky o cestovaní a tipoch pre dobrodruhov sa teraz dostala aj Bratislava, naše hlavné mesto, ktoré podrobne opísali vo svojom článku

„Existuje európske hlavné mesto, ktorého korunou je lietajúci tanier, ktorý stojí vyššie ako Socha slobody. Ale nikoho neznepokojuje, že toto sci-fi figuruje v zozname najnavštevovanejších destinácií Európy,“ znejú prvé slová od CNN smerom k Bratislave.

Foto: Unsplash

Na našom hlavnom meste zaujali CNN najmä dve stavby. Mesto s počtom obyvateľov 475 577 púta pozornosť vďaka Mostu SNP, ale aj vďaka budove Slovenského rozhlasu. O dominantnom moste píšu, že každý, kto navštívi Bratislavu, len ťažko prehliadne príznačne pomenovanú, 95-metrovú vežu UFO, ktorá sa týči nad Dunajom od roku 1972. Pripomínajú, že na vrchole veže je rotujúca reštaurácia, z ktorej je najlepší výhľad na mesto.

Pyramída je kontroverznou budovou

Zatiaľ čo UFO zožalo ako-tak úspech, mierne horšie skončila budova Slovenského rozhlasu. Aj keď sa CNN zameralo aj na architektúru nášho hlavného mesta, v tomto prípade ju teda neocenili. „Ak chcete vidieť pyramídu, nemusíte cestovať do Egypta, na Slovensku je tiež jedna, no tá je otočená naopak,“ uvádzajú čitateľom budovu SRo.

Podľa CNN je to len 80 metrov vysoká hrdzavá budova, v ktorej sídli rozhlas a zaujímavosťou je, že každým poschodím sa rozširuje. Táto architektonická extravagancia bola dokončená v roku 1983 po takmer dvoch desaťročiach výstavby a dodnes polarizuje názory architektov aj širokej verejnosti.

Foto: TASR

Zatiaľ čo niektorí ho považujú za majstrovské dielo a od roku 2017 má štatút chráneného dedičstva, iní odsudzujú vzhľad tejto budovy a považujú ju za temnú spomienku na komunistickú minulosť. Britský denník Daily Telegraph ju dokonca v roku 2017 zaradil do zoznamu najškaredších budov sveta.

Bratislava stojí za to

Mesto sa nachádza blízko Viedne, čo vyzdvihli ako výhodu pre leteckú dopravu turistov zo vzdialenejších kútov sveta. Zároveň nezabudli uviesť, že Bratislava si vyslúžila status hlavného mesta Slovenska až v roku 1993, kedy sa rozdelilo Československo, a tak patrí k najmladším hlavným mestám v Európe.

Foto: TASR

Na Bratislave však zároveň ocenili, že napriek minulosti strávenej za „železnou oponou“ pod správou komunistov, sa dokázalo v meste vybudovať viacero extravagantnejších a zaujímavých architektonických projektov, ktoré v kombinácii s historickým starým mestom a aj vlnou nových výškových budov a modernej časti mesta tvoria zaujímavý sci-fi mix, ktorý sa oplatí vidieť.

Uložiť článok

Najnovšie články