Tri rokliny v júli 2020, Foto: Archív SITA

Tri rokliny pokorili po výdatných dažďoch v posledných mesiacoch nové rekordy.

Najväčšia priehrada na svete pokorila rekordy v množstve zadržiavanej vody, verejnosť sa pritom obáva jej možného kolapsu. Čínska priehrada Tri rokliny po extrémnych povodiach čelí náročnej skúške, oficiálne úrady však upokojujú, že situácia je plne pod kontrolou. Pretrhnutie priehrady by pritom predstavovalo katastrofu nevídaných rozmerov.

Priehrada Tri rokliny pokorila historické rekordy, informuje s odvolaním na vyjadrenia čínskych úradov britský portál The Guardian. Prítok v najväčšej vodnej priehrade na svete dosiahol v posledných dňoch hranicu 75 miliónov litrov za sekundu, čím dosiahol najvyššie hodnoty od jej výstavby. Úrady preto otvorili 11 odtokových brán, každú sekundu tak z priehrady odteká 49,2 milióna litrov vody, čo je ďalší pokorený rekord Troch roklín.

Tri rokliny v júli 2020, Foto: Archív SITA

Raz za storočie

Príčinou mimoriadnej situácie na priehrade Tri rokliny sú mimoriadne výdatné dažde, ktoré posledné mesiace postihujú región južnej Číny. Portál Financial Times pripomína, že v oblasti zaznamenali najvyššie úhrny zrážok od roku 1998, kedy povodne pripravili o život viac ako 3 000 ľudí. Horný tok rieky Jang-c’-ťiang, na ktorej je priehrada Tri rokliny postavená toto leto zažíva už piatu fázu záplav, čo štátne médiá označili za udalosť, ktorá sa odohrá raz za storočie.

Tohtoročné extrémne zrážky a následné povodne postihli už viac ako 63 miliónov ľudí, celkovo spôsobili škody za približne 180 miliárd čínskych juanov (cca 22 miliárd eur), informuje Al Jazeera. Katarská spravodajská televízia tiež pripomína, že hladina vody v priehrade dosiahla tento týždeň výšku 165,6 metra, čo je 20 metrov nad oficiálnou hranicou rizika. Tri rokliny sú pritom naprojektované tak, aby dokázali zadržať masu vody s hĺbkou 175 metrov.

Záplavy v regióne Guangxi, Foto: Archív SITA

Pretrhnutie by bola katastrofa

Čínske úrady v uplynulé dni upokojovali verejnosť a ubezpečovali, že situácia je plne pod kontrolou. Pomôcť predísť možnej katastrofe má 111 vodných priehrad postavených vyššie od Troch roklín, ktoré majú prispieť k zníženiu tlaku na najväčšiu priehradu sveta.

Záplavy v regióne Guangxi, Foto: Archív SITA

Pretrhnutie priehrady by s najväčšou pravdepodobnosťou prinieslo katastrofu obrovských rozmerov. Rieka Jang-c’-ťiang je známa ničivými povodňami, ktoré Tri rokliny pomohla zastaviť. V roku 1931 pri ničivej povodni, ktorá je považovaná aj za najväčšiu prírodnú katastrofu 20. storočia, zomrelo podľa čínskych úradov minimálne 145-tisíc ľudí, iné zdroje však odhadujú, že počet obetí sa mohol vyšplhať až k 4 miliónom.

Uložiť článok

Najnovšie články