Foto: Flickr (NASA Goddard Space Flight Center)

Znie to neuveriteľne, no vedci objavili kúsok Kanady v Austrálii.

To znamená, že táto časť Austrálie bola kedysi súčasťou Severnej Ameriky. Na prvý dojem to pôsobí ako absurdnosť, avšak v skutočnosti to vôbec nie je nereálna udalosť. Ide síce o minulosť vzdialenú 1,7 miliardy rokov, no to neznamená, že nejde o zaujímavý objav. Skôr naopak. Pohyb kontinentov predsa nie je žiadnou novinkou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Svet nevyzeral vždy tak ako dnes. Vysoké teploty spôsobujú posúvanie tektonických platní. Podľa všetkého sa takéto udalosti diali v niektorých oblastiach o čosi intenzívnejšie. Jeden z prakontinentov niesol názov Laurentia a bol súčasťou dnešnej severnej Ameriky. Niektoré jeho objavné úlomky sú staré až 4 miliardy rokov. Superkontinenty sa v dávnych časoch bili o rôzne pozície, v ktorých sa neskôr ustálili tak, ako ich poznáme dnes.

Wikimedia

Súčasťou Laurentie bola aj dnešná Kanada. Zvláštny je však fakt, že vedci objavili kúsok Laurentie aj v Austrálii. Konkrétne ide o mestečko Georgetown s populáciou 250 ľudí, ktoré sa nachádza v austrálskom Queenslande. Kamene, ktoré sa rozliehajú pod týmto miestom mali byť súčasťou západnej Laurentie. Keď sa svet pred dvomi miliardami rokov prestával rozdeľovať, väčšina jeho častí do seba zapadala ako puzzle. Vrátane Laurentie, Laurázie či toho, čo dnes nazývame Austráliou.

Wikimedia

Podľa všetkého by bolo možné tieto kontinenty spojiť do celku aj dnes. Samozrejme fyzicky to možné nie je, no v prípade, že by ste si chceli stavať ohromne veľké puzzle, naše dnešné kontinenty by vám mali poslúžiť viac než dobre. Georgetown mohol prežiť pod morom aj celé milióny rokov. Stalo sa tak potom, čo sa medzi jeho územím a zvyškom Laurentie vytvorila priepasť a on sa prirodzene oddelil. Keďže sa bavíme o škále stoviek miliónov rokov, stáva sa myšlienka, že sa pripojil neskôr k Austrálii, o čosi reálnejšou.

Georgetown-gulf-savannah-outback-queensland-australia.jpg
Wikimedia

Laurentia sa posúvala na sever a časť, ktorá je dnešným Gerogetownom zrejme odmietla spolupracovať. V podstate ide teda o akéhosi metaforického parazita, ktorý do Austrálie nabúral a rozhodol sa, že na tomto území sa mu páči a bude tu prosperovať. Vďaka tomuto objavu vieme zase o čosi viac z nekončiaceho príbehu posúvania kontinentov a toho, ako sa domovina protinožcov formovala. Niekoľko štúdii naznačuje, že by sa v Austrálii našlo omnoho viac miest, ktoré dosvedčia jej prepojenie so Severnou Amerikou. Gerogetown je však doposiaľ najvierohodnejším dôkazom.

Pozri aj: Už starovekí Gréci vedeli, že Zem nemôže byť plochá. Prišli na to takýmto jednoduchým spôsobom a nepotrebovali na to žiadne moderné prístroje

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články