Foto: Bundesarchiv, Bild 152-50-10 / Friedrich Franz Bauer / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons/Profimedia

Popravy študentov a posielanie ľudí do koncentrákov nestačilo, preto poslal Hitler do Prahy korunného princa Tretej ríše.

Koncom septembra 1941 sa obyvatelia Protektorátu Čechy a Morava dozvedeli, že ich správcom sa stane prominentný nacista a tretí najvyšší predstaviteľ SS Reinhard Heydrich. Nahradil Adolfom Hitlerom na „zdravotnú dovolenku“ poslaného prvého ríšskeho protektora Konstantina von Neuratha, s ktorým bol fašistický vodca nespokojný pre jeho údajnú zhovievavosť a miernosť.

Pred 80. rokmi rozpútal nebývalý teror

„Mäsiar z Prahy“ alebo „Himmlerov génius zla“, ako Heydricha tiež prezývali, rozpútal na území protektorátu nebývalý teror – zatváral, väznil, popravoval. Jeho život ukončil atentát, ktorý vykonali v máji 1942 československí výsadkári Jozef Gabčík a Jan Kubiš.

Reinhard Heydrich so svojou manželkou. Zdroj foto: Profimedia

Od príchodu zastupujúceho ríšskeho protektora v Čechách a na Morave Reinharda Heydricha do Prahy uplynie 28. septembra 80 rokov.

Napadnutím Sovietskeho zväzu a otvorením východného frontu (22. júna 1941) potrebovalo nacistické Nemecko pokoj v zázemí a hlavne spoľahlivé dodávky zbraní a ďalšieho materiálu. Jedným z dôležitých dodávateľov sa stal Protektorát Čechy a Morava, spravovaný od marca 1939 prvým ríšskym protektorom Konstantinom von Neurathom.

Zatvorené vysoké školy, odbojní študenti popravení

Počas jeho pôsobenia sa začala germanizácia, zatvorené boli české vysoké školy a odbojní študenti popravení alebo poslaní do koncentračných táborov, došlo k prijatiu protižidovských zákonov a český priemysel bol zapojený do nemeckého hospodárstva. Lenže Hitlerovi ani to nestačilo, podľa neho bol Konstantin von Neurath príliš mäkký a umiernený.

Reinhard Heydrich. Zdroj foto: Profimedia

Príchod korunného princa Tretej ríše

Preto 28. septembra 1941, na Deň sv. Václava, prišiel do Prahy korunný princ Tretej ríše Reinhard Heydrich s cieľom zlomiť odpor spoločnosti a stabilizovať bezpečnostnú situáciu, lebo protektorát sa postupne stal významnou súčasťou nemeckého zbrojného priemyslu.

Vzápätí po príchode do Prahy vyhlásil Heydrich stanné právo, bolo popravených niekoľko osôb a niekoľko tisíc ľudí odviezli do koncentračných táborov,“ povedal Českému rozhlasu Libor Svoboda z Ústavu pre štúdium totalitných režimov.

Heydrich bol v tom čase tretím najvyššie postaveným dôstojníkom SS. Zdroj foto: Profimedia

Usiloval sa o nastolenie poriadku

Heydrich, ktorý urobil v nacistickom aparáte oslnivú kariéru – mal pod sebou bezpečnostnú službu a gestapo a do roku 1939 bol poverený riešením židovskej otázky – sa usiloval nastoliť v protektoráte poriadok.

Heydrichova kariéra sa však vyvíjala postupne, keď bol mladý, nič nenasvedčovalo tomu, že bude hrdým nacistom. Keď však neskôr pôsobil ako policajný komisár a vypočúval Židov, kolovali o ňom rôzne príbehy. Vypočúvanie a mučiace techniky si užíval, Židov vraj mlátil bičom ako psi. Podrobne o tom napísala v liste jeho manželka Lina, informuje Týždeň. Po čom v tom čase Heydrich túžil bolo zatknúť a poslať do koncentračného tábora Dachau Thomasa Manna, ktorý bol v tom čase v zahraničí a na svoje šťastie sa už do vlasti nevrátil.

Reinhard Heydrich pred pražským hradom. Zdroj foto: Profimedia

Rozhlas oznamoval každý deň zoznamy popravených, medzi ktorými neboli iba odbojári, ale aj ľudia zatknutí napríklad za hospodárske delikty, teda za činy, za ktoré sa predtým nepopravovalo. Stanné právo trvalo až do januára 1942.

Heydrich považoval atentát za nemožný

Pôsobenie zastupujúceho ríšskeho protektora v Čechách a na Morave Reinharda Heydricha ukončil po ôsmich mesiacoch atentát, ktorí vykonali 27. mája 1942 na križovatke v pražskej Libni Slovák Jozef Gabčík a Čech Jan Kubiš. Parašutistov sa rozhodla vyslať československá exilová vláda v Londýne.

Heydrichov Mercedes po atentáte. Zdroj foto: Profimedia

Gestapo malo informácie o zvýšenej aktivite výsadkárov v protektoráte, a dokonca navrhlo posilniť Heydrichovu ochranu. Ten to však odmietol, lebo považoval za nemožné, že by sa ho niekto pokúsil zabiť. Naďalej ignoroval bezpečnostné opatrenia, jazdil v otvorenom aute, iba so šoférom a bez ochranky. Ríšsky protektor podľahol zraneniam 4. júna 1942 v pražskej nemocnici na Bulovke.

Atentát spustil operáciu Anthropoid

Strata Heydricha je nenahraditeľná! Bol najradikálnejším a najúspešnejším protivníkom nepriateľov štátu. Tí, ktorí ho zabili, tým bezpochyby spôsobili nacionálnosocialistickej veci najťažšiu škodu,“ napísal do svojho denníka krátko po informácii o úmrtí Heydricha nacistický minister propagandy Joseph Goebbels.

Útok na Reinharda Heydricha, čiže operácia Anthropoid, sa stal jednou z najdôležitejších udalostí československého odboja počas druhej svetovej vojny, patrí k najvýznamnejším, ale aj najtragickejším kapitolám novodobej českej histórie. Vzápätí po ňom rozpútali fašisti masové represálie proti obyvateľom Protektorátu Čechy a Morava, vrátane vypálenia a likvidácie obcí Lidice a Ležáky.

Zdroje: https://plus.rozhlas.cz, www.druhasvetova.com, www.vhu.cz

Uložiť článok

Najnovšie články