Psych.sk / /
Aj keď je každý vzťah jedinečný a komplikovaný svojím spôsobom, zdá sa, že väčšina  problémov je pre všetkých rovnaká.

Či už veríte na krízy, ktoré sa objavujú pravidelne po niekoľkých rokoch vzťahu, pravdou je, že ak chceme budovať kvalitné vzťahy, musíme riešiť otázky, ktoré nie sú príjemné. Od ich vyriešenia závisí aj budúcnosť a životaschopnosť vzťahu. Lebo nie je dôležitý problém, ale postoj, aký k nemu zaujmeme. Preto vám dnes ponúkame nielen 7 najčastejších vzťahových problémov, ale najmä 7 riešení, ako si s nimi poradiť.

Komunikácia

Presnejšie, jej nedostatok spôsobuje mnohým dvojiciam nemalé komplikácie. Chybou je, keď si myslíme, že ten druhý vie, čo sa nám rojí hlavou a aké pocity práve prežívame. Mnohí ľudia svoje polovičky obviňujú z toho, že im nerozumejú, no pritom si neuvedomujú, že sami o sebe rozprávajú málo.

Riešenie je jednoduché: Začnite rozprávať. Hovorte o všetkom, čo cítite a buďte úprimní aj v tom, čo si myslíte. Vyhnite sa hádkam a miesto toho si s partnerom sadnite za stôl a s pokojom dostaňte zo seba všetko, čo vás ťaží. Avšak buďte pripravení nielen hovoriť, ale aj počúvať. Inak sa nikam nepohnete.

Unsplash.com/Yolanda Sun

Kritika

Nemusíte byť práve perfekcionistom, aby ste svoj vzťah zaťažovali zbytočnou kritikou. Všetci máme tendenciu porovnávať sa s inými a cítiť sa menejcenne. Máme sklony prehliadať to vzácne čo máme len kvôli tomu, čo nám chýba. Platí to tak v pohľade na vzťah samotný, ako aj vo vnímaní partnera. Pamätajte si ale, že nikto, ani vy sami, nie je dokonalý. Kritika je fajn, no nesmiete to s ňou preháňať, ľahko môžete toho druhého i seba znechutiť.

Riešenie: Ak sa už púšťate do kritiky, ku každej výčitke nájdite aspoň jednu vec/vlastnosť, za ktorú môžete byť vďační a ktorú by ste mali oceniť. Pomôže vám to zmeniť uhol pohľadu.

Domáce práce

Komu by sa už len chcelo dookola variť, prať, upratovať a žehliť? Jasné, že nikomu. No predsa len sú to povinnosti, s ktorými si musíme poradiť. Táto téma býva vo vzťahoch častou príčinou sporov, lebo nikomu sa do nej nechce a každý by sa z domácich prác najradšej vyzul.

Riešenie: Vy aj váš partner by ste si mali uvedomiť, že domáce práce sa týkajú vás oboch. Spoločná domácnosť je spoločná vec, rovnako ako starostlivosť o ňu. Je len na vás, ako si to podelíte, no dôležité je si túto tému vydiskutovať, až kým nebudete obaja ako-tak spokojní. Nie je predsa fér, keď všetky povinnosti prináležia len jednému z vás.

Unsplash.com/Soroush Karimi

Rovnováha

Dnešní mladí ľudia majú čo robiť, aby sa osamostatnili od rodičov a zariadili si život podľa seba. Práca, škola a kariéra sú dôležité a v tejto fáze života si vyžadujú množstvo času, energie a každodenného úsilia. Niet sa čo čudovať, že na iné veci akoby neostal čas. Je to ale vec voľby.

Riešenia máte hneď dve, buď si budovanie dlhodobého vzťahu odložíte na neskôr (čo je prijateľné, najmä keď ste single) alebo urobíte kompromis a svojmu vzťahu sa budete venovať aj na úkor práce. Možno vás to bude mrzieť, no uvidíte, že niekedy sa oplatí byť radšej s blízkym človekom, ako drieť len preto, aby vás povýšili. A predtým, než urobíte vážne rozhodnutia, sa o tom nezabudnite porozprávať so svojou polovičkou. Zvládnete to!

Nevera

Toto je veľmi bolestivá a nepríjemná téma a je smutné, že tento problém sa vyskytuje v mnohých vzťahoch. V podstate si tým ľudia len zbytočne komplikujú život. Ale čo robiť, keď je problém na svete?

Riešenie: Ak ste boli podvedení, je na mieste zvážiť, či vám ten druhý naozaj stojí za to, aby ste s ním ostali. Ak ste podvádzali, mali by ste sa nad sebou zamyslieť a dopriať si od vzťahov pauzu, aby ste prišli na to, čo vlastne chcete. Ak však chcete váš vzťah zachrániť, mali by ste si poriadne odkomunikovať, čo vám obom chýbalo a čo predchádzalo tomu, že sa medzi vás dvoch zamiešal niekto tretí.

Unsplash.com/Huy Phan

Rodičovstvo

Možno nad tým ešte nepremýšľate a možno to so svojou polovičkou riešite už hodnú chvíľu. Niektorí ľudia deti nechcú mať vôbec, iní by si priali len istí počet a ďalší zas riešia to, že deti mať nemôžu. Zakaždým je náročné dať si spoločne odpovede na otázky týkajúce sa rodičovstva a je celkom prirodzené, keď sa občas na tom pochytíte.

Riešenie: Aj tu pomôže len komunikácia. Porozprávajte sa o tom, koľko chcete mať detí, kedy by ste ich chceli mať a preberte aj to, či sa na to už cítite byť pripravení, alebo či by ste radšej počkali. Čím skôr sa tým budete zaoberať, tým lepšie pre vás oboch. Inak riskujete frustráciu, ďalšie problémy aj spoločnú budúcnosť.

Peniaze

Finančné ťažkosti vnášajú do vzťahu ťaživé napätie. Nejde len o nedostatok peňazí, ale aj o to, ako si podelíte splácanie výdavkov či financovanie väčších investícií, ako je napríklad spoločné bývanie či dovolenka.

Riešenie: V prvom rade sa vzájomne prestaňte obviňovať a hádzať zodpovednosť na toho druhého. Ako rozumní a dospelí ľudia si vytvorte spoločný rozpočet, v ktorom zohľadníte príjmy každého z vás, to, ako si podelíte výdavky i to, kto by mohol na čom šetriť. Nakupujte so zoznamom v ruke, vyhnete sa tak kúpe mnohých zbytočností. Predajte veci, ktoré k životu nepotrebujete. Uvidíte, že aj tento problém prekonáte a keď sa k nemu postavíte čelom, môže sa puto medzi vami len upevniť.

Unsplash.com/Kat Yukawa

Našli ste medzi týmito ťažkosťami aj to, čo práve s partnerom riešite? Potom by ste si mali pamätať jedno: pokiaľ máte ochotu hľadať riešenia, snažíte sa o všetkom sa rozprávať a nevzdávate to, žiaden problém vás nezdolá. Držíme vám palce!

Pozri aj: Toto je 7 dôvodov, prečo by ste mali svojmu partnerovi každý jeden deň dokázať, že ho ľúbite

yourtango
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)