/
Dnešný svet tlačí na produktivitu. Čoraz viac sa zamotávame do kolotoča povinností, a čuduj sa svete, niekedy nás to aj baví. Rastie v nás pocit dobre vykonanej práce, i dôležitosť. Až kým...

Až kým úplne nevyhoríme. Jedného dňa sa môže veľmi ľahko stať, že zhasneme ako vybitá žiarovka. A syndróm vyhorenia nie je niečo, na čo vám pomôže jedna tabletka. Je to dlhodobý proces, z ktorého sa dá dostať len pomaly a organizmus si na toto vyčerpanie bude ešte dlho pamätať. Preto je na mieste dať si pozor na varovné príznaky, a to ešte predtým, než bude neskoro.

Vo všeobecnosti si ľudia v polovici roka všimnú akýsi pokles energie či nálady. Je to normálne, začína leto a nikomu sa nechce priveľmi pracovať. Avšak povinnosti okolo nás nezmiznú mávnutím čarovného prútika. Stále nám pribúdajú nové a nové úlohy, no treba si dať pozor, aby sme nešli pod svoje energetické rezervy. Austrálsky doktor Sam Hay odhaľuje tri najčastejšie znaky vyhorenia, na ktoré by si mal dať pozor každý z nás.

#1 Zlý spánok

Toto je podľa doktora Haya prvý signál, na ktorý by sme si mali dať pozor. Ak sa vám nedá zaspať, spánok je len povrchný a ráno stávate veľmi skoro len preto, že máte plnú hlavu myšlienok, ktoré vám nedovolia vypnúť a zregenerovať, je to signál toho, že niečo nie je v poriadku. Práca má byť nástroj na sebarealizáciu, a nie na zničenie.

Unsplash.com/Elizabeth Lies

#2 Pokles motivácie

Každý z nás už zažil ten pocit, keď len bezducho hľadel pred seba a nedokázal sa prinútiť k činu. Pokles motivácie sa týka najmä pracovnej oblasti, hoci to môže znieť paradoxne. Viete, že máte kvantum práce, no nedokážete sa k nej prinútiť. A z toho sa vo vás stupňujú pocity depresie, paniky a vyhorenia.

Unsplash.com/Nik shuliahin

#3 Výbušnosť

Všetko vás vytočí, chce sa vám plakať, nemáte náladu. Ale tento stav netrvá len pár dní (u žien často pred menštruáciou), ale trápi vás už akosi pridlho. Máte pocit, že ako škrečok beháte stále v tom istom kruhu, z ktorého akosi neexistuje cesta von. Podľa doktora Haya toto je najčastejší symptóm vyhorenia, ktorý je zároveň volaním o pomoc.

pixabay.com

To však nie je všetko. K spomínaným príznakom sa môžu pridružiť ďalšie „neduhy.“ Pocit absolútnej vyčerpanosti, neschopnosť plniť aj jednoduché úlohy, citová prázdnota, neustále konflikty doma či na pracovisku či sociálna izolácia. Ak máte pocit, že sú vám tieto príznaky až priveľmi povedomé, čo najskôr vyhľadajte lekára. Zdravie je predsa dôležitejšie, než akákoľvek práca!

Pozri aj: Týchto 13 roztomilých ilustrácií vám ukáže, ako vyzerá pravá láska

dailymail.co.uk
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)