Psych.sk / /
Všetko to začína v našej hlave. Dokonca aj to, ako sa správate k iným, ako vidíte svet a aký dojem o sebe vytvárate u iných.

Iste, nie každý je rodený vodca, no všetci vieme, že na mnohých vlastnostiach stačí len trochu zapracovať a dokážete urobiť divy. Dokonca aj charizma je niečo, čo sa dá do istej miery „naučiť“. Koniec koncov, sme tým, koho zo seba urobíme. A preto je to len na nás, aký postoj zaujmeme k sebe i k iným.

Dnes vám ponúkame niekoľko trikov, ktoré vám môžu pomôcť v rôznych situáciách.

#1

Kto z nás sa v rozhovoroch nechce vyhnúť povestnému trápnemu tichu? To sa však dá šikovne využiť aj na získanie informácií. Ak sa chcete od niekoho niečo dozvedieť, položte mu na to otázku, zostaňte ticho a udržiavajte očný kontakt. Donútite ho tým rozprávať a možno vám povie viac, než chcel.

pexels.com

#2

Rovnako dôležité ako slová sú aj gestá a postoj tela. Keď sa pokúšate niekoho o niečom presvedčiť, je vhodné, aby on sedel a vy ste stáli. Aj vďaka tomu ho získate na svoju stranu skôr.

#3

Potrebujete si zvýšiť sebadôveru? Pred vstupom do miestnosti si predstavte, že všetci, čo sú v nej, vás majú radi a ste priatelia. Možno vám to príde bizarné, no funguje to.

#4

Máte slabú pamäť na mená? Mali by ste na tom zapracovať. Môže sa vám to zísť, najmä keď sa zoznamujete s niekým významným. Ľudia totiž radi počujú svoje meno, vzbudzuje to v nich pocit dôvernosti a priateľstva. Malá pomôcka: keď vám niekoho predstavia, povedzte, že ho/ju radi spoznávate a zopakujte jeho/jej meno.

pexels.com

#5

To, či sa niekomu páčite, spoznáte aj podľa toho, že častejšie klipká očami.

#6

Naučte sa rozlišovať rozdiel medzi falošným a úprimným úsmevom. Pomôže sa vám to lepšie zorientovať v ľuďoch. Kým pri falošnom úsmeve sa smejú len pery, pri tom pravom sa usmievajú aj oči a tvoria sa okolo nich drobné vrásky.

#7

Aj to, kto sa smeje na vašich vtipoch, vám môže prezradiť, u koho ste obľúbení a kto vás až tak nemusí. Na reakciách iných môžete odpozorovať aj ich vzájomné vzťahy. Ľudia, ktorú sú si blízki, sa na seba pozrú a zasmejú sa spolu.

unsplash.com

#8

V rámci neverbálnej komunikácie sú nohy často kľúčové. Dolnú polovicu tela kontrolujeme oveľa menej než tú hornú, preto sa z postoja či nasmerovania špičiek dajú krásne odčítať sympatie či antipatie.

#9

Chcete iných presvedčiť, aby sa priklonili na vašu stranu? Miesto direktívneho prístupu zvoľte priateľský a príkaz nahraďte ponukou. Vyžaduje si to istý cvik, no keď iným dáte istý pocit kontroly, dočkáte sa lepšieho výsledku a väčšej ochoty, ako keby ste im to skrátka nariadili.

#10

Ak na vás niekto kričí, nenechajte sa strhnúť emóciou a ostaňte pokojní. Hovorte normálnym tónom hlasu a voľte mierne slová. To vyčerpá hnevníka viac, ako dlhá hádka.

#11

Počuli ste už o zrkadlení? Je to kopírovanie reči tela toho druhého a celkom prirodzene sa vyskytuje medzi priateľmi a blízkymi ľuďmi. Dá sa využiť aj cielene a prekvapivo funguje aj u ľudí, ktorých poznáte len krátko.

unsplash.com

#12

Základ všetkého. Ak chcete, aby niekto nad niečím uvažoval, povedzte mu, nech na to vôbec nemyslí. Vyskúšajte si to sami na sebe: nemyslite na ružový citrón. Na čo myslíte?

Pozri aj: Efekt Benjamina Franklina: Tento psychologický trik má už viac než 300 rokov, no stále si ním okamžite získate sympatie druhých ľudí

mesmerizingwords
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)