Foto: IMDB, Youtube (MFoxes)

Druhá svetová vojna bola nekompromisne najhorším míľnikom modernej histórie.

A ten zanechal hlbokú stopu na srdciach i telách miliónov ľudí. Zopár šťastlivcov prežilo a medzi nimi je aj Yoram Fridman. Muž, ktorý v detstve prežil tieto hrôzy na vlastnej koži. Jeho príbeh bol spísaný do biografickej knihy, ktorej autorom je izraelský spisovateľ s poľským pôvodom, Uri Orlev. Pokiaľ vás zaujíma viac našich článkov zo série Film vs. Realita, navštívte aj tento odkaz.

Článok pokračuje pod videom ↓

V čase vzniku filmu žil Yoram už roky v Izraeli a sám o snímku prehlásil, že niektoré postavy síce boli vymyslené, no snímok ako celok má nesmierne blízko k realite. Chlapca vo filme stvárnil detský poľský herec Andrzej Tkacz a réžie sa ujal šikovný nemecký režisér Pepe Danquart. Aj napriek tomu, že sa film vyhol nomináciám na prestížne ocenenia, stále ide o veľmi hodnotný a citlivý titul.

IMDB (NFP)

Yoram, ktorého meno vo filme znie Srulik, vyrastal vo Varšave. Keď ju však začali okupovať nemecké vojská a chlapec bol umiestnený do židovského geta, vyzeralo to, že jeho dni sú zrátané. Vďaka jeho šikovnosti sa mu podarilo, spoločne s ďalšími židovskými deťmi, z geta ujsť. Za jeho bránami ho však nečakal veselý svet, ale krutá realita menom vojna.

Chlapcove kroky potom smerovali do miestnych lesov, keďže v tých časoch to bolo paradoxne najbezpečnejšie miesto. A samozrejme poskytovalo ideálny úkryt pred nepriateľskými vojskami. Vďaka svojmu pôvodu mal samozrejme chlapec ohromné množstvo nepriateľov. V lesoch sa Yoram snažil prežiť koniec vojny. Jedol len to čo ulovil a prespával v korunách stromov.

IMDB

Sem tam sa mu spoločne s ostatnými deťmi ukrývajúcimi sa v lesoch, podarilo ukoristiť si niečo z okolitých fariem. Nebol to jednoduchý život, no kým bol chlapec ráno na žive a večer sa v rovnakom stave ukladal na spánok, bol to dobrý deň. Keď sa mu podarilo ujsť, písal sa rok 1942 a dokonca vojny ostávali ešte tri roky. To však v tom čase nemohol vedieť, no i tak sa mu po celé toto obdobie darilo pred nacistami utekať.

Wikimedia

Po čase sa chlapca ujala žena menom Magda, manželka poľského partizána. Tá ho premenovala. Chlapec sa odvtedy predstavoval ako Jurek. Jeho nová matka mu dala kríž a naučila ho katolícke modlitby. A tiež ho varovala, aby si za žiadnych okolností nesťahoval nohavice pred akýmkoľvek Poliakom. V dedine sa však rýchlo rozkríklo, že Magda ukrýva židovského chlapca a ten sa musel znovu dať na útek.

Zamestnal sa na farme, kde neskôr prišiel o ruku. Stále však bol nažive a hrozivé obdobie sa mu podarilo prečkať až dovtedy, kým Rusi neoslobodili Poľsko. Po vojne sa však aj naďalej vydával za kresťana a skončil v sirotinci. Keď ho neskôr vypátrala istá agentúra zaoberajúca sa prieskumom obyvateľstva, stále popieral svoj pôvod. Napriek tomu bol odovzdaný späť do židovskej komunity.

Youtube (MFoxes)

Tu sa film končí, no Yoram, ktorý je známy aj ako Srulik či Jurek, žil aj naďalej. Emigroval do Izraela, kde sa učil hebrejčinu a získal magisterský titul z matematiky. So svojou ženou Soniou dali život šiestim deťom a svetu dal pozoruhodný príbeh, ktorý by mal byť stále zdvihnutým prstom, pre všetkých, ktorí následky vojny popierajú alebo si ich neuvedomujú.

Keďže už zajtra je Deň víťazstva nad fašizmom, tento film môžete vidieť dnes o 20:30 na Jednotke.

Pozri aj: Drsné rozhovory a vzrušujúce i oplzlé scény. Týchto 6 filmov by si rozhodne nemal pozerať s rodičmi (V KOCKE)

Uložiť článok

Najnovšie články